BMW Serije 5 nije bezbedan kao što se mislilo
BMW Serije 5 poslednji je u nizu luksuznih limuzina koji nije zadovoljio na testu frontalnog sudara sa malim preklapanjem površina.
Lincoln MKS još goriPored modela bavarske kompanije, do sada je testirano još 6 automobila iz segmenta limuzina srednje klase. Infiniti Q70, Hyundai Genesis, Acura RLX, Mercedes E klase i Volvo S80 dobili su najveću ocenu ("good"), dok je Lincoln MKS prošao još gore od BMW-a, sa najlošijom ocenom ("poor"). |
Ovaj model do sada je smatran jednim od najbezbednijih modela u klasi, što je potvrđeno i na testu bezbednosti koji sporovodi organizacija EuroNCAP, na kome je dobio najviše ocene.
Čak i tokom testiranja koji je organizovao američki institut, BMW Serije 5 potvrdio je odlične rezultate, ali samo kada su u pitanju običan frontalni i bočni sudar. A onda je usledio test sudara sa malim perpustom.
Reč je o simulaciji frontalnog sudara sa nepokretnom preprekom, kod koga je zahvaćeno 25 odsto površine prednjeg dela automobila, na strani vozača.
Test je pokazao da se prilikom udara u prepreku (pri brzini od 64 km/h) struktura prednjeg dela automobila deformisala toliko da se u predelu nogu pomerila oko 30 cm ka vozaču, dok se instrument tabla približila za 14, a stub upravljača za 8 cm, što utiče na to da vozačev vazdušni jastuk tada više nije centriran kako treba.
IIHS je procenio da bi vozač BMW-a Serije 5 pretrpeo ozbiljne povrede donjih ekstremiteta u slučaju sudara sa malim prepustom, koji se u realnosti može dogoditi kada vozilo udari u drvo ili stub ulične rasvete prednjim levim delom.
Pogledajte kako je izgledala simulacija frontalnog sudara sa malim prepustom: