Sreda 08.10.2014.
09:16 >> 09:18h
Beta, Srna

Kanada: SAD, pomoći ćemo vam, bombardovaćemo ID!

Biće angažovano kanadsko ratno vazduhoplovstvo najduže 6 meseci (Ilustracija)
 

Za zakon kojim se odobrava angažovanje kanadskog ratnog vazduhoplovstva glasalo je 157 poslanika a protiv je bilo 134. Pošto većinu u parlamentu drži Konzervativna partija premijera Stivena Harpera, predlagač zakona, usvajanje je bilo formalnost.

Konzervativna partija je predlog zakona predstavila prošle sedmice. U njemu se odobrava korišćenje kanadske ratne avijacije u trajanju do šest meseci, a upotreba kopnenih trupa je izričito isključena.

U borbenim misijama učestvovaće šest lovaca CF-18, jedan leteći tanker za gorivo, dva izviđačka aviona i jedan teretni avion. U operacijama biće angažovano oko 600 kanadskih avijatičara i avijatičarki.

Kanada je jedna od nekoliko desetina država koje su se priključile koaliciji protiv Islamske države.

"Pretnja od Islamske države je stvarna.Ako se na nju sada ne reaguje, ova  terorističkaorganizacija će brzo narasti. Već su izrazile svoje lokalne i međunarodne terorističke namere i označili Kanadu kao potencijalnu pretnju", naveo je Harper u saopštenju.

Upotreba kopnenih trupa je izričito isključena
 

Bela kuća je pozdravila odluku Kanade, koja je u Irak, na zahtev predsednika SAD Baraka Obame već poslala tridesetak vojnih savetnika i planira da pošalje još 69. Zadatak im je da obuče kurdske snage za borbu protiv ekstremista Islamske države. Posle tog zahteva, SAD su zatražile i pomoć ratne avijacije. Iako ova misija nije iziskivala odobrenje parlamenta, vlada ju je u vidu zakona podnela na razmatranje i usvajanje kako bi se iskazao konsenzus.

Harperova vlada je dobila podršku opozicije za vazdušne operacije u Libiji 2011. godine, ali ne i za ovu misiju.

Vođa opozicione Nove demokratije Tomas Mulker rekao je u parlamentu da konzervativci uvlače Kanadu u rat, za koji se ne zna koliko će trajati, bez kredibilnog plana kako da se pomogne žrtvama terora Islamske države.

Prethodna liberalna vlada Kanade uskratila je podršku SAD 2003. godine, kada je administracija predsednika Džordža Buša tražila pomoć u kopnenim trupama, ali je pojačala misiju u Avganistanu. Kanada je tamo izgubila 157 vojnika, što je šokiralo naciju.

Međunarodna zajednica da odbrani Kobani

Međunarodna zajednica mora hitno da stane u odbranu sirijskog grada Kobani koji bi mogao pasti u ruke džihadista "Islamske države", izjavio je izaslanik UN za Siriju Stafan de Mitsura.


"Svet, svi mi, veoma žalimo što je `Islamska država` u stanju da preuzme grad koji se hrabro branio, ali je pitanje da li će i uspeti u tome. Moramo momentalno da reagujemo", naveo je De Mistura i naglasio da međunarodna zajednica ne može da toleriše da još jedan grad padne u ruke džihadista.

 

Izaslanik UN je ovo izjavio u momentu dok su ekstremisti na korak od preuzimanja kontrole nad ovim gradom, gde kurdski borci već više sedmica pružaju otpor.

 

De Mitsura je pozdravio humanitarne napore Turske koja je primila 200.000 stanovnika iz Kobanija, naglasivši da je sada potrebno konkretno reagovati.

"Bez dodatne međunarodne pomoći ovaj užas će se nastaviti. Svet je sopstvenim očima video šta se dogodilo u gradovima koji su pali u ruke ove grupe - masakr, humanitarne tragedije, silovanja i nasilje", kaže De Mitsura.

 

Zabrinutost za taj grad iznela je i Bela kuća, čiji je predstavnik Džoš Ernest rekao da je Vašington "veoma zabrinut" za bezbednost nedužnih civila u njemu.

 

2024 © - Vesti online