"Srbija je narkomanski zavisnik od stranog kapitala"
Kovačević je rekao da će biti ogroman problem kako obezbijediti strani kapital za servisiranje spoljnog duga, za pokriće ogromnog deficita tekućeg računa platnog bilansa i za staru deviznu štednju.
On je naveo da je uzrok teške ekonomske situacije Srbije sa inostranstvom što je 2001. godine prihvatila model reformi koji je imao ozbiljnu konstrukcionu grešku i koji se sveo na "koncept spržene zemlje".
"Industrija je uništena, uvoz je preplavio domaće tržište i moramo naći način da utičemo na glavne uzroke ovog dramatičnog ekonomskog stanja Srbije", rekao je Kovačević u Kragujevcu na naučnom skupu "Stanje i perspektive ekonomsko-finansijskih odnosa Srbije sa inostranstvom".
Navodeći da Srbija ima ogroman spoljni dug od 27 milijardi evra, Kovačević dodaje da statistika kaže da on iznosi oko 82 do 83 odsto BDP-a, ali da je taj procenat u stvarnosti znatno veći.
On je rekao da Srbija svake godine mora da obezbedi oko pet milijardi dolara za servisiranje spoljnog duga, a da za dve do tri godine na naplatu dolaze krediti koje do sada nije isplaćivala, kao i obaveze isplate stare devizne štednje.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Kragujevcu Petar Veselinović rekao je da bi Srbija izvozne potencijale trebalo da tražiti u poljoprivrednim prehrambenim proizvodima, oblasti energetike i u informacionim tehnologijama sa aspekta stručnjaka.