Utorak 23.09.2014.
08:15
J. L. Petković - Vesti

Džihadisti na Kosovu (3): Imam naoružan do zuba

Novi Pazar

Imam Šefćet Krasnići tereti se za podstrekivanje radikalnih struja, kao i za sadržaj svojih predavanja kao profesor na Fakultetu teologije u Prištini, prenose mediji. Ranije je u njegovom autu pronađen arsenal oružja, a mediji navode da je Krasnići bio prijatelj sa mnogim javnim ličnostima, ali i pojedinim političarima u Prištini, kao i sa gradonačelnicima.


Saša Rašić, zamenik ministra unutrašnjih poslova Kosova, kaže da je poslednja akcija hapšenja samo jedna u nizu onih koje kosovska policija već duže vreme sprovodi sa ciljem da se suzbije verski ekstremizam, tj. islamski ekstremizam.


- Trudimo se da sprečimo odlazak državljana Kosova u Siriju i Irak, što je nešto što je zabeleženo kao pojava ne samo ovde, već i šire u regionu. Delujemo preventivno, u smislu opažanja i prevencije određenih terorističkih aktivnosti - kaže Rašić.

Džihadisti na Kosovu

1. Ratnici za Boga i pare

2. Džihadisti u Siriji

Islamskim ekstremisitima pridružuju se mladići u 20-im godinama života, ali je njihova indoktrinacija počela mnogo ranije.


- Sama pojava je posledica nečega što se dešavalo mnogo ranije. Ukoliko uradite analizu, odnosno profil ljudi koji su otišli u Siriju ili koji su se vratili sa ratišta ili koji onih koju su regrutovani za te svrhe, može se videti da oni imaju 20 do 25 godina. Znači, neko je njih indoktrinirao davno, pre desetak godina. To je posledica nečega što se desilo posle 1999. godine, kada su na Kosovo ušle određene nevladine organizacije koje su imale za cilj islamizaciju kosovskog društva sa ciljem da potencijalno stvore određenu bazu koja će služiti njihovim ciljevima, a to je u ovom slučaju terorizam - objašnjava Rašić.
 

Saša Rašić

On ističe da je kosovsko društvo sekularno, a da su "kosovska vlada i ministarstvo unutrašnjih poslova odlučni da se izbore sa svim vrstama ekstremizma".


- Policija će nastaviti da radi svoj posao u tom smeru, pre svega na sprečavanju određenih terorističkih aktivnosti. Međutim, zbog raspuštanja parlamenta nismo uspeli da usvojimo zakon o ratovanju u inostranstvu kojim se kriminalizuje ta pojava, to jest kvalifikacije ovog dela. Nastavićemo da preduzimamo sve mere, ali ćemo poštovati ljudska i verskih prava. Policija ne hapsi svakog ko ima bradu i praktikuje islamsku religiju. To činimo kada imamo konkretne informacije i dokaze da postoji pretnja za bezbednost na Kosovu - kaže Rašić.


Prema Predlogu zakona za učešće u ratovima u inostranstvu koji imaju terorističke konotacije zaprećena je kazna od 15 godina zatvora.
 

Pretnje smrću

Nije poznato da je iko od članova kosovske vlade bio izložen napadima ili pretnjama radikalnih muslimanskih grupa, ali novinari koji izveštavaju o tome - jesu.

 

Šef Oebsa u Prištini ambasador Žan Klod Šlumberže i Oebsova predstavnica za slobodu medija Dunja Mijatović izrazili su zabrinutost za bezbednost novinara i osudili poslednju u seriji pretnji smrću Artanu Haračiji. To je drugi albanski novinar koji je dobio takve pretnje. Početkom septembra slične pretnje su upućene Visaru Durićiju, novinaru "Ekspresa", nakon što je objavljeno nekoliko njegovih tekstova u kojima je rasvetljavao i kritikovao aktivnosti radikalnih islamista na Kosovu.


- Apsolutno je neprihvatljivo da novinari budu izloženi stalnom pritisku i pretnjama smrću. Pozivam organe za sprovođenje zakona da učine sve što je u njihovoj moći kako bi osigurali da oni koji predstavljaju pretnju ljudskim pravima i slobodama, kao i bezbednosti novinara, budu privedeni pravdi - rekao je Šlumberže.

 

Sutra - Džihadisti na Kosovu (4): Teroristi uglavnom mladići

2024 © - Vesti online