Četvrtak 18.09.2014.
10:24
Blic

Talas separatizma u Evropi: Od Kosova do Krima

Škotska bi mogla biti još jedna u nizu zemalja koja je proglasila nezavisnost

Škotska nezavisnost predstavljala bi katastrofu za NATO, jer su zagovornici samostalnosti jasno rekli da žele da celokupno britansko nuklearno oružje bude uklonjeno sa njihove teritorije.

Nezavisnost Škotske najverovatnije bi dovela pod znak pitanja niz granica u Evropi.

Tokom prošle sedmice, nemački ministar spoljnih poslova Frank-Valter Štajnmajer prekršio je nemačku posleratnu politiku i umešao se u britanska dešavanja. Berlin se nada da će na referendumu u Škotskoj biti negativan odgovor.

U novembru će u španskom regionu Kataloniji biti održan sličan referendum, ali konsultativnog karaktera. Katalonski zagovornici samostalnosti dobili bi dodatni podstrek u slučaju pozitivnog ishoda referenduma u Škotskoj.

Po principu "domino efekta", naredna bi bila Belgija, gde je na izborima održanim u junu prošle godine Flamanska stranka postala najjača.

U Francuskoj su jaki separatistički pokreti u Bretanji i na Korzici. Italija ima problem sa Južnim Tirolom, gde većina stanovnika govori nemački jezik.

Veliki je broj Šveđana na istoku Finske i veliki je broj Mađara u susednim zemljama.

Mir i stabilnost u Evropi od okončanja Drugog svetskog rata izgrađen je na nepovredivosti posleratnih granica. Iako su se SSSR, Čehoslovačka i SFRJ raspale nakon pada komunizma 1989. godine, u principu, većina država i dalje poštuje granice.

SSSR, Čehoslovačka i SFRJ bile su tri relativno mlade federacije i sve su stvorene nakon 1918. godine. Jedini izuzetak do sada je samoproglašena nezavisnost Kosova od Srbije 2008. godine.

Protov samoproglašenja nezavisnosti Kosova bili su Španija i Rusija, koja je, kao jedan od argumenata navela nepovredivost posleratnih granica.

Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov upozorio je 2008. godine da bi "nezavisnost Kosova mogla biti početak kraja Evrope".

Prisajedinjenje Krima opravdano je "kosovskim presedanom", koji su, prema rečima ruskog predsednika Vladimira Putina, "svojeručnio stvorili zapadni partneri".

Ukoliko na referendumu u Škotskoj bude pozitivan odgovor za nezavisnost, Zapad gubi argument za uskraćivanje prava na osamostaljenje i Krimu i drugim regionima.

Kijev će, naravno morati da prihvati slične referendume, jer, ukoliko je London odobrio, kakav argument za suprotno može da iznese Ukrajina?

2024 © - Vesti online