Vatra iz svih kalibara
Najnovija istraživanje javnog raspoloženja Škotlanđana pokazala su uoči samog plebiscita - gotovo mrtvu trku. Od onih koji su se već odlučili da će izaći na birališta, njih 47% bi glasali za ostanak u zajedničkoj državi, a samo jedan posto manje (46%) je za napuštanje Unije stare preko 300 godina.
Samo 7,5% neopredeljenih birača odlučivalo je juče da li ćemo već danas na britanskom Ostrvu imati - zvaničan odlazak Velike Britanije u istoriju.
Pobornici očuvanja Ujedinjenog kraljevstva, vođe tri glavne partije u Vestminsteru - Kameron (konzervativci), Miliband (laburisti) i Kleg (liberali), pred referendum su zajednički obećavali Škotima "kule i gradove": široku autonomiju na rubu samostalnosti ukoliko kažu "ne" secesionistima.
Njihov blok "Bolje je zajedno" već sedmicama zastrašuje Škotlanđane da bi izlazak iz Unije značio i kraj monetarne unije sa funtom kao zajedničkom monetom, ali i gubljenje sistema zajedničkog zdravstvenog i socijalnog osiguranja, a pritom bi Škotima sledovali i izlazak iz Evropske unije i gubitak "atomskog štita".
Pregovori odmahTrojica lidera su obećali široku autonomiju Škotima u zajedničkoj svečanoj izjavi, objavljenoj na naslovnoj strani glavnog škotskog dnevnika "Dejli rikord" pod nazivom "Zakletva". Tu se navodi da će u slučaju odbacivanja nezavisnosti, pregovori o prebacivanju novih ovlašćenja na Edinburg početi već dan nakon refernduma. Škotski premijer i zagovornik nezavisnosti Aleks Salmond smatra da je reč o "praznoj ponudi u poslednjem trenutku".
|
Naime, London je zapretio da škotsko "ne" Uniji, vodi direktno do izmeštanja celog sistema atomskog odvraćanja koji se trenutno nalazi na nuklearnim podmornicama u škotskoj pomorskoj luci Klajd.
Uporedo sa žestokom zvaničnom kampanjom za i protiv nezavisnosti, na društvenim mrežama vodio se paralelno pravi rat između dva tabora.
Svi su u EdinburguUzbuđenje ne jenjava u Edinburgu gde su došli predstavnici svetskih medija kako bi izvestili o eventualnom rođenju nove države i bolnom slabljenju jedne države, bivše svetske imperije. |
Na Fejsbuku je bilo objavljeno da je do pred sam plebiscit bilo deset miliona interakcija oko škotske nezavisnosti. Na kampanju "da" otpada dva miliona i pedeset hiljada interakcija, naspram milion i devetsto šezdeset hiljada koji se odnose na blok "Bolje je zajedno".
Kampanja "da" privukla je na Fejsbuku 258 hiljada "lajkova", a kampanja "Bolje je zajedno" - 182 hiljade.
Najnovije ankete objavene u poslednjih 48 časova uoči izlaska glasača na birališta pokazivale su mrtvu trku, sa neznatnom prednošću unionista koja je, pak, na rubu statističke greške.