Utorak 06.04.2010.
21:04
Srna

Vekarić: Hrvati da daju dokaze za Vasiljkovića

Vekarić je rekao da bi Vasiljković, ukoliko bi se pojavio u Srbiji, odmah bio izveden pred istražnog sudiju.

On je podsetio da je srpski tužilac za organizovani kriminal Miljko Radisavljević uveo novu praksu, posle dogovora u regionu o borbi protiv organizovanog kriminala, da lice, za kojim postoji poternica u regionu, mora biti izvedeno pred istražnog sudiju.
 

Komentarišući mogućnost da se Vasiljković već nalazi u Srbiji, Vekarić je za B92 rekao da bi srpska strana mogla da mu sudi u Srbiji, ako bi Hrvatska ustupila dokaze.
 

On je podsetio da je to moguće, u skladu sa Sporazumom o ustupanju dokaza koji postoji između Srbije i Hrvatske.
 

Vekarić je rekao da srpski ministar pravde Snežana Malović i njen hrvatski kolega Ivan Šimonović pregovaraju o tome da se, nakon što hrvatski parlament ukine ustavna ograničenja o izručenju hrvatskih državljana drugim državama, potpiše bilateralni sporazum između Srbije i Hrvatske o izručenju lica.

Dragan Vasiljković je posle rata u bivšoj SFRJ živeo u Australiji h+gde je radio kao instruktor golfa. Na zahtev Hrvatske, Viši australijski sud je 30. marta odobrio njegovo izručenje toj zemlji koja je raspisala poternicu za njim zbog sumnje da je počinio ratne zločine u toj zemlji početkom 1990-ih godina.

Vasiljković nije viđen od prošlog utorka.
 

SAD medijator između Srbije i BiH

Srpsko tužilaštvo za ratne zločine zamolilo je SAD da bude medijator između Srbije i BiH u vezi sa otvorenim pitanjima između ove dve susedne zemlje iz oblasti pravosuđa, naveo je dalje Vekarić.


On je rekao da je tokom današnjeg susreta srpskog tužioca za ratne zločine Vladimira Vukčevića i američkog ambasadora u Beogradu Meri Vorlik bilo reči o regionalnoj saradnji, pre svega o otvorenim pitanjima Srbije sa BiH.


"Mi insistiramo da se sa BiH potpiše sporazum o ustupanju dokaza, kao što imamo sa Hrvatskom i Crnom Gorom, kao i sporazum o zajedničkim istražnim timovima. Mislimo da bi to relaksiralo odnose u regionu. Zamolili smo SAD da budu medijatori u tom postupku", rekao je Vekarić.


Vekarić je rekao da je slučaj bivšeg člana ratnog Predsedništva BiH Ejupa Ganića, čije izručenje od Velike Britanije traže i BiH i Srbija, dodatno nepregnuo ove teme i udaljio dve zemlje od potpisivanja sporazuma.


"Taman smo se Ugovorom o međunarodnoj pravnoj pomoći, koji je (ministarka pravde Srbije Snežana) Malović potpisala sa (ministrom pravde BiH Barišom) Čolakom, približili ovim sporazumima. Međutim, posle Ganića, opet smo, na neki način, na svojim barikadama", rekao je Vekarić.


On je naveo da srpska strana smatra da bi trebalo da se prevaziće ta situacija i da se napravi korak dalje u regionalnoj saradnji.

Vekarić je ponovio da ne može bilo šta da komentariše u vezi sa slučajem "Ganić", jer bi to bio pritisak na britansko pravosuđe, te dodao da srpska strana dostavlja dokumentaciju Velikoj Britaniji i radi sve što može da zastupa interese Srbije.
 

2024 © - Vesti online