Nedelja 06.07.2014.
05:05
R. L, Agencije

Srbija u klopci Zapada i Rusije

Nesvrstanost kao pusti san: Aleksandar Vučić
 

Ovu živu diplomatsku aktivnost politički analitičar Dušan Janjić ocenjuje kao intenzivne aktivnosti na putu svrstavanja Srbije.

Sedam tačaka

Podsećanja radi Andreas Šokenhof, visoki funkcioner CDU, stranke kancelarke Angele Merkel, poznat je srpskoj javnosti po predstavljanju sedam tačaka koje Nemačka očekuje da Srbija ispuni na putu ka EU. Hans Joakim Falenski, spoljnopolitički savetnik frakcije CDU-CSU u Bundestagu, proteklih godina je u nekoliko navrata posetio Beograd.
Veliku pažnju izazvala je njegova izjava da je najvažnije da dođe do normalizacije odnosa Beograda i Prištine, koja bi otvorila put za međusobno uvažavanje, što bi kasnije uključilo i srpski pristanak na stolicu Kosova u UN.

- Budući da je na vidiku novi hladni rat između Zapada i Istoka, a povod je Ukrajina, u celoj Evropi su intenzivirane međunarodne aktivnosti. A Srbija, mala i nestabilna balkanska država, uz to i u dugovima do guše, nije u situaciji da ostane neutralna i lak je plen moćnim državama. Mada i Istok i Zapad žele da znaju jasan stav Srbije, mi se u suštini nizašta ne pitamo. Biće nam onako kako se Moskva dogovori sa Vašingtonom i Briselom - smatra Janjić.


Od Vučića se, kako prenose agencije, u Rusiji očekuje da garantuje da će biti ukinuta diskriminacija ruskih investitora u Srbiji i da Srbija ne promeni stav o južnom toku i izgradnji gasovoda kroz Srbiju, uprkos protivljenju EU.


Kada je reč o politici, ruski analitičari navode da je Moskva zadovoljna sadašnjim stavom Beograda o Ukrajini.


- Rusija shvata da je stav Beograda maksimalno što se može očekivati i da zbog situacije oko Kosova nikako nije u stanju da podrži pripajanje Krima. Za Moskvu nije važno samo to što je Srbija odbila da uvede sankcije Rusiji, već i da se ne realizuje taktika međunarodne izolacije koju sprovode SAD prema Rusiji. Time sve zemlje koje nisu glasale za sankcije ili ih opstruiraju, indirektno postaju saveznici Rusije - ocenio je za agenciju Beta spoljnopolitički urednik moskovskog Komersanta Genadij Sisojev.
 

Nema popuštanja

Ministar spoljnih poslova Nemačke Frank-Valter Štajnmajer najavio je da će Nemačka podržati Srbiju na njenom putu u EU, ali da neće smanjivati uslove i pohvalio vladu premijera Aleksandra Vučića za odlučnost da sprovede potrebne reforme.

S obzirom na to da Srbija duguje Rusiji 300 miliona evra za gas, Dušan Janjić očekuje da će Vučić pokušati da odloži otplatu i da "to može biti još jedan jak argument Moskvi u pritiskanju Beograda, a da se opredeli šta hoće i kuda ide".


- Problem Srbije je što ne zna gde ide i nije odlučila kome će se prikloniti. S jedne strane hoće u Evropsku uniju, s druge strane je za Rusiju, ali neće u Evroazijski savez. Apsolutno nemamo nikakvu strategiju i plivamo od prilike do prilike. A pošto dug nije dobar drug, a nas dugovi vode u dužničko ropstvo, svaki poverilac nas vuče za uši kako mu odgovara i ispostavlja nam svoje uslove - kaže Janjić.


U tom kontekstu on vidi i predstojeću posetu Beogradu Andreasa Šokenhofa, Hansa Joakima Falenskog i Johana Vadephula, poslanika Bundestaga iz redova vladajuće CDU, koji će, prema nemačkim političkim analitičarima, sa srpskim zvaničnicima razgovarati i o posebnom načinu "paralelne diplomatije" Beograda između EU i Evroazije.

2024 © - Vesti online