Četvrtak 26.06.2014.
16:13
Beta

“Srbiji su potrebni i EU i Južni tok“

Srbija ne mora da se odrekne Južnog toka, samo mora da poštuje propise EU
 

"To je lažna dilema, Srbiji treba i jedno i drugo, ali da bi ima i jedno i drugo ona mora da poštuje propise EU i neće biti nikakvih problema", kazao je Janmat na skupu u Beogradu pod nazivom "Južni tok: posao ili parnica veka".

On je naveo da Evropska komisija u decembru 2013. godine pokrenula postupak protiv ruskog "Gasproma", upravo zbog nepoštovanja propisa Unije, kako bi se revidirali bilateralni sporazumi koje je Rusija potpisala sa šest zemlja, uključujući i Srbiju.

"EU pozdravlja Južni tok, to je velika investicija za Srbiju, on znači da će biti otvorena mnoga radna mesta, ali njegova izgradnja mora da prati propise EU, a neke odredbe energetskog sporazuma nisu u skladu sa propisima EU", istakao je Janmat.

Srbija je za Južni tok dala NIS

On je podsetio da je Srbija kao "ulaznicu za gasovod" prodala najveću naftnu kompaniju "Nis" ruskom "Gaspromu".

"Prema jednom scenariju, ukoliko bi pregovri Rusije i EU propali, Srbija bi ostala bez gasovoda, za koji je dala svoju 'NIS', a takođe bi morala da plati sve troškove dosadašnje izgradnje gasovoda, zato je doboro da se sporazum modifikuje", preporučio je Medović.

Prema njegovim rečima, postoje tri osnovna problema - to što se ne garantuje slobodan pristup trećih lica sistemima za transport i skaldištenje gasa, zatim što ne postoje regulatorna tela koja će obračunavati cenu transporta, i na kraju što Gasprom odlučuje o kapacitetu gasovoda.

Upitan zašto se EU protivi izgradni gasovoda, kada već postoji gasovod "Severni tok", on je odgovorio da se te "situacije ne mogu porediti".

"Postoji velika zavisnost severnih zemalja od ruskog gasa i one su tražile izuzeće od pravila, a ni jedna od zemlja kroz koju treba da prođe Južni tok, to nije tražila", obajasnio je on.

Na skupu je predstavljena pravna analiza Vladimira Medovića sa Fakulteta za ekonomiju i indzinjerski menadzment u Novom Sadu po kojoj i nazvan skup "Južni tok: posao ili parnica veka", a koji je takođe istakao da Srbija treba da modifikuje svog energetski sproazum sa Rusijom.

On je podsetio da se delovi tog sporazuma u suportnosti sa ugovorm koji je Srbija potpisala 2005. godine sa Energetskom zajednicom.

"Sada je nemoguće primeniti i jedan i drugi ugovor u potpunosti, i zato Srbija mora da se uključi u razgovore koji vode Rusija i EU, jer je njen strateški cilj da modifikuje svoj energetski sporazum", rekao je Medović.

On je kazao i da bi Srbija trebala da obustavi započete radove na gasovodu kako ne bi gomilala troškove, pošto je to već učinila Bugarska pod pritiskom EU.

"Gas ne može da doleti iz Rusije u Srbiju, zbog veće štete bi trebalo obustaviti radove", ukazao je on.

2024 © - Vesti online