Utorak 24.06.2014.
18:34 >> 19:08h
Beta

Hag: Vlada Srbije da se izjasni o Šešelju; Ministarstvo: Nismo obavešteni

Ko će garantovati za lidera SRS: Vojislav Šešelj
 

U Ministarstvu pravde agenciji Beta je rečeno da po proceduri Haški
tribunal o sličnim zahtevima obaveštava Ministarstvo spoljnih poslova Srbije, koje zatim zahteve šalje Ministarstvu pravde, zaduženom za međunarodnu pravnu pomoć.

Ministarstvo pravde bi o zahtevu da se Vlada izjasni o garancijama za Šešelja, kao i o sličnim slučajevima ranije, trebalo da sačini predlog garancija i prosledi ga Vladi Srbije na usvajanje. Ako Vlada Srbije usvoji garancije, to znači da garantuje za Šešelja, rečeno je u ministarstvu.

Raspravno veće predsedavajućeg sudije Žan Kloda Antonetija zatražilo je od vlasti u Beogradu da se izjasne da li mogu da garantuju za sprovođenje uslova pod kojim bi Šešelj, na inicijativu samog veća, bio privremeno oslobođen.

Pročitajte još:

* "Vraćam se u politiku. Neću nanogicu"

* Šešeljeva tri uslova Hagu!

* Ako ne bude hteo da ode, Šešelja će izbaciti iz Haga

* Šešeljev sin: Tata će protresti vlast

* "Šešelj hoće slobodu, a ne poniženje"

* "Dočekaću Šešelja s pečenim ovnom!"

* Tužilaštvo: Ajmo da što pre presudimo Šešelju

Od zvaničnog Beograda, Tribunal očekuje da odgovori može li, između ostalog, "obezbediti da Šešelj bude stavljen u kućni pritvor... i da će bilo kakav njegov pokret iz medicinskih razloga biti obavljen uz pratnju policije". Od srpske vlade se traži i da "obeća da će Šešelja smesta uhapsiti ako prekrši uslove i oduzeti mu pasoš i ne dozvoliti mu da se bilo gde kreće ili putuje s mesta gde će boraviti".

Vlada Srbije će morati da garantuje i Šešeljevu bezbednost tokom boravka na privremenoj slobodi i Tribunal obavestiti ako ona bude ugrožena. Od vlasti u Beogradu očekuje se i da spreči Šešeljev kontakt sa žrtvama i svedocima, kao i mogućnost njegovog uticaja na njih u bilo kakvom obliku. Ukoliko Šešelj prekrši uslove, srpske vlasti biće dužne da odmah obaveste Tribunal.

Rok za izjašnjavanje vlasti Srbije o garancijama za Šešelja je nedelju dana.  Šešelj je s gnušanjem odbacio "bilo kakve garancije izdajničke, prozapadne vlade u Srbiji". Naglasio je da jedino ograničenje koje prihvata, ako pretresno veće odluči da ga privremeno pusti na slobodu, to da neće napuštati teritoriju Srbije.

Nekoliko puta, međutim, lider radikala je usmeno od raspravnog veća tražio da mu ukine pritvor, u kojem je, po njegovoj oceni neopravdano već 11 godina, ali je Tribunal odbio da razmotri taj predlog, ocenjujući da nije proceduralno ispravan. Sud je, početkom juna, odbio Šešeljevu žalbu na prvostepenu odluku o nastavku procesa sa novim sudijom, posle izuzeća sudija Frederika Harhofa na zahtev samog Šešelja.

2024 © - Vesti online