Ponedeljak 16.06.2014.
07:47

Notice: Trying to get property of non-object in /var/www/arhiva.vesti-online.com/1.0/system/frontend/views/helpers/Authoralias.php on line 10

Notice: Trying to get property of non-object in /var/www/arhiva.vesti-online.com/1.0/system/frontend/views/helpers/Authoralias.php on line 10

Notice: Trying to get property of non-object in /var/www/arhiva.vesti-online.com/1.0/system/frontend/views/scripts/open/print.phtml on line 37

Šešelja puštaju da speru ljagu

Još se ne izjašnjava: Vojislav Šešelj
 

- Čuo sam se sa ocem u petak popodne, ali on još ništa nije znao o zahtevu Antoanetija, tako da nismo pričali o nikakvoj privremenoj slobodu, već o uobičajenim stvarima. Otac se interesovao za ispite, a ja za njegovo zdravlje. Mama je otputovala kod njega u Hag - kaže za naš list Aleksandar i dodaje da s nestrpljenjem čeka povratak majke iz Haga.

Aleksandar Šešelj
 


- Mama će imati prave informacije s lica mesta. Sve što bih rekao bilo bi nagađanje. U svakom slučaju, svi bi smo voleli da se Vojislav što pre vrati u Srbiju.

Zoran Krasić, jedan Šešeljevih pravnih savetnika, pojasnio nam je da je tročlano pretresno veće sudija, kojim predsedava Žan Klod Antoneti na suđenju Vojislavu Šešelju u Haškom tribunalu, zatražilo od obe strane u postupku, od Tužilaštva i optuženog da se u roku od sedam dana izjasne o mogućem privremenom puštanju Šešelja na slobodu.


- Antoneti je ovaj zahtev potpisao, ali da je to odluka celog pretresnog veća. Činjenica je da se prvi put u istoriji Haškog tribunala desilo da pretresno veće, pita dve strane u sporu, šta misle o njihovoj nameri? Takođe, prvi put pretresno veće ovog "ad hok" suda javno najavljuje kakvu odluku želi da donese, baš kao i to da prvi put tročlano veće sudija kaže da pušta Šešelja na privremenu slobodu, po službenoj dužnosti - pojašnjava Krasić.

Šešelj u Srbiji do Vidovdana


On podseća da je prvo Teodor Meron, predsednik Haškog suda 5. juna na sednici SB UN predstavljajući redovni polugodišnji izveštaj o radu tog suda, izjavio da je slučaj Vojislava Šešelja "specijalan izazov", odnosno jedinstven slučaj. Samo dan kasnije Haški tribunal je odbacio zahtev Šešelja da bude oslobođen ili da suđenje počne ispočetka, posle izuzeća sudije Frederika Harhofa. Krasić navodi da je sudija Afanđe izdvojio svoje mišljenje uz ocenu da je Šešeljev slučaj "bez presedana".


- U izdvojenom mišljenju, koje je vrlo temeljno, Afanđe kaže sledeće: "Ne mogu da se složim s većinom u odluci da se suđenje nastavi, kada je dovedena u pitanje pravičnost postupka, a nije bilo iskrene procene, istrage, dokaza ili odluke da je postupak bio pravičan i siguran" - navodi Krasić.


- Posle svega toga šta može Haški tribunal već da pokuša da iznađe kakvo takvo rešenje za Šešeljev "jedinstveni slučaj" i u tom smislu su se opredelili za najavu odluke o puštanju Šešelje na privremenu slobodu - smatra Krasić i kaže da se nije čuo sa Šešeljem i da ne zna kako će se lider radikala za nedelju dana izjasniti, ali očekuje da bi ovo mogao da bude samo još jedan jadac Haškog tribunala, mada bi kao i većina radikala voleo da se Šešelj što pre vrati u Srbiju.

2024 © - Vesti online