Hiljade žrtava i nijedan zločinac
List ukazuje da je više od 13.000 ljudi, pre, za vreme i posle rata, od januara 1998. do decembra 2000. ubijeno, i dalje se vodi kao nestali, pri čemu "nestali" znači da njihovi leševi još nisu pronađeni.
Prema statistici nevladine organizacije Fonda za humanitarno pravo 10.527 žrtava su Albanci, 2.170 Srbi, a ostatak Romi i druge manjine.
"Prese" podseća da su pre NATO bombardovanja Albanci bili glavne žrtve, a posle povlačenja srpskih snaga Srbi, te da u većini slučajeva pripadnici porodica i posle 15 godina čekaju na pravdu.
List naglašava da u Srbiji postoji specijalno tužilaštvo za ratne zločine na prostoru bivše Jugoslavije.
"Jedan niz zločinaca je među nama, idu sa nasom decom na fudbal, mi ih svakodnevno gledamo prilikom kupovine", rekao je s tim u vezi zamenik tužioca Bruno Vekarić.
Međutim, ako Tužilaštvo bude radilo ovim tempom moraće većinu slučajeva prepustiti sudnjem danu, jer je do sada tek 37 slučajeva završeno u drugoj instanci, prenosi list.
"Prese" ukazuje da Kosovu predstoji promena vlade i da bi na mesto premijera mogao da se vrati baš Ramuš Haradinaj, koji je oslobođen od strane Haškog tribunala, dodajući da je više svedoka protiv njega, pod sumnjivim okolnostima, izgubilo život.