Ponedeljak 12.05.2014.
19:00
Blic, Beta

Mišković i Beko na sastanku sa Vučićem

Šta će kad je platiša: Miroslav Mišković izazvao najveću pažnju medija
 

Miroslav Miškovićem je na sastanak privrednika i Vučića došao u pratnji Dejana Jeremića, potpredsednika kompanije. Mišković je delovao zbunjeno, pozdravljao se sa privrednicima, a njegov dolazak je propraćen velikom medijskom pažnjom.

Kriterijum za poziv na sastanak bila je visina poreza koji kompanije plaćaju državi, rekao je Aleksandar Vučić odgovarajući na pitanje novinara zbog čega je na sastanku i Miroslav Mišković protiv koga se vodi sudski postupak zbog sumnje da je odgovoran za finansijske zloupotrebe s putarskim preduzećima.

"Znate, za razliku od drugih, ja nemam podobne i nepodobne. Postoji samo jedan kriterijum na osnovu kojeg pozivamo ljude, a to je koliki porez plaćate državi Srbiji. Ja zaista mislim da je to najpoštenije", rekao je Vučić i dodao da će o Miškovićevoj eventualnoj krivici odluku doneti sud.

Na sastanak su došli i Milan Beko, Željko Mitrović (TV Pink), Miodrag Kostić (MK grupa), Branislav Grujić (Farman), Dragan Tomić (Simpo).

Sastanku su prisustvovali i ministar finansija Lazar Krstić, Zorana Mihajlović, ministarka saobraćaja i infrastrukture, Aleksandar Vulin, ministar za rad i zapošljavanje, Veselin Pješčić, viceguverner NBS i Snežana Bogosavljević Bošković, ministarka poljoprivrede, gradonačelnik Beograda Siniša Mali i predsednik Privredne komore Srbije (PKS) Željko Sertić.

Strani investitori dobijaju olakšice


Strani investitori pozdravili su olakšice za zapošljavanje koje Vlada Srbije planira da nastavi da isplaćuje. Kako je ranije rekao Vučić, za zapošljavanje su predviđene poreske olakšice tako da će poslodavac za svakih 10 novozaposlenih plaćati doprinose samo za troje, a država će preuzeti da plati za preostalih sedam. To bi, prema njegovim rečima, smanjilo opterećenje na plate sa 64 odsto na 15 odsto.

Investitore zanimaju otpremnine

Vučić je na sastanku sa predstavnicima stranih kompanija u Srbiji najavio da će Zakon o radu u skupštinsku proceduru ući u narednih nekoliko nedelja. Predstavnike stranih kompanija najviše je zanimao deo zakona o radu koji se odnosi isplatu otpremnina radnicima koji su viškovi.

Plan Vlade Srbije da preuzme plaćanje obaveza državi za određeni broj novozaposlenih radnika je dobra mera, rekao je direktor Hjulit pakarda u Srbiji Miloš Đurković posle sastanka sa Vučićem.

On je rekao da bi ta mera pokrenula privredu i dovela do novog zapošljavanja i istakao da je najvažniji zahtev stranih investitora donošenje novog Zakona o radu i da je premijer obećao da će to biti urađeno u najkraćem roku.

Generalni direktor Naftne industrije Srbije (NIS) Kiril Kravčenko rekao je da je sa sastanka izašao sa uverenjem da će sve predložene mere biti i primenjene i da je on optimista. On je kazao da je na sastanku predložio da se raspodela ekonomskih podsticaja obavlja u zavisnosti od veličine investicije, jer je bitno da Srbija postane najatraktivnija zemlja u regionu za ulaganja.

Na pitanje kakva vrsta podsticaja bi bila potrebna investitorima, Kravčenko je rekao da bi ponovno uvođenje poreskog kredita, odnosno poreskih olakšica, Srbiju učinilo atraktivnijom za investicije od drugih država u regionu.

On je dodao da su investitori predložili da se poslovna zajednica uključi u javne rasprave oko donošenja važnih ekonomskih zakona po hitnom postupku, da bi se izbegle greške. On je dodao da su te predloge predstavnici Vlade podržali.

Vučić: Najtežži mi je bio razgovor s građevinarima

Vučić je rekao da je razgovorom s predstavnicima bankarskog sektora zadovoljan, da su sa čelnicima stranih kompanija u Srbiji precizirani neki konkretni potezi za bolji investicioni ambijent, a da mu je razogvor s građevinarima bio najteži.

 

"Veoma mi je težak bio taj sastanak, svašta sam video i mislio sam da sve znam o srpskoj privredi i gledaćemo da koliko možemo pomognemo, ali ćemo mnogo morati da menjamo. Mi nemamo više ni keramičare, ni vodoinstalatere, o inženjerima da ne govorim...", rekao je premijer.

2024 © - Vesti online