Petak 11.04.2014.
18:01
Đ. Barović - Vesti

BIA u tajnosti pakuje dokaze?

Kršenje ljudskih prava: Saša Janković
 

Janković je ovu kontrolu inicirao nakon hapšenja Darka Šarića kada je Aleksandar Vučić na otvorenoj sednici Vlade Srbije objasnio novinarima da je BIA, između ostalih metoda, koristila i "meru tajnog pretresa". Međutim, za zaštitnika građana slučaj Šarića je u sasvim drugom planu, zato što je reč o principijelnom pitanju.


- Ako smo spremni da zaboravimo na ljudska prava u slučaju Darka Šarića, budimo spremni da sutra svi zaborave bilo koje ljudsko pravo u našem slučaju - ističe Janković i dodaje da je precizirano i kada će posetiti BIA, ali i šta će biti predmet njegovog interesovanja. - Zavisno od onoga što budem otkrio pregledajući dokumenta i posle razgovora sa direktorom i pripadnicima BIA, javnost će do kraja meseca biti obaveštena o rezultatima, u meri u kojoj to neće ugroziti rad ove Službe.


Za sagovornike "Vesti", vrsne poznavaoce ove tematike, tajni pretres nije sporan, već da li je odrađen u skladu sa zakonom zato što postoji mogućnost zloupotreba, a naročito sumnje u "pakovanje dokaza".
 

Retko se primenjuje!

- U pitanju je mera koja nema široku primenu u radu Službe. Primenjuje se retko i BIA ima strogu proceduru na koji način se sprovodi - kaže Andreja Savić koji ipak nije želeo da se konkretnije pozabavi razlozima Saše Jankovića, odnosno slučajem Darka Šarića. - Šta je i kako rađeno u slučaju Šarića presudiće isključivo sudije na osnovu predočenih, validnih dokaza. Sudije će te dokaze prihvatiti ukoliko su pribavljeni u skladom sa zakonom ili odbiti ako to nije slučaj.

- Specijalizovani pripadnici BIA ulaze tajno u neki stan i pretresaju ga na način da apsolutno niko, a posebno ne vlasnik, to može da uoči i preko najsitnijeg detalja. Tek ukoliko se pronađe neki vredan dokaz onda se obraća sudu i dobija nalog za pretres koji kasnije prolazi na uobičajen način. Međutim, ova metoda je bez sudskog naloga u Srbiji protivustavna, a bez striktne kontrole, omogućava zloupotrebe, pa čak i "pakovanje" dokaza. Ukoliko se ta metoda koristi protivzakonito onda svi treba da se plašimo - objašnjava nekadašnji zamenik šefa BIA i dugogodišnji direktor Beogradskog centra DB, Zoran Mijatović.


Prema njegovim rečima, Ustavom iz 2006. godine je zabranjeno korišćenje tajnog pretresa protiv državljana Srbije i navedeno da se u tuđi stan može ući samo na osnovu naloga suda.


- Dok sam bio u Službi, mi smo tu meru primenjivali na osnovu podzakonskih akata i pravilnika. Mislim da se ta mera nalazila u sklopu Instrukcija za tajne mere, pod tačkom 6. Ali, ova metoda nikada nije zloupotrebljena - kaže Mijatović.

Jovanka nije praćena

Zoran Mijatović kaže da se pričalo da je na osnovu zloupotrebe "mere tajnog pretresa", odnosno podmetnutih dokaza, 1972. godine na 14 meseci zatvora osuđen tadašnji predsednik Advokatske komore Slobodan Subotić. Međutim, Mijatović tvrdi kako su potpuno netačne priče vezane za tajno praćenje i pretrese Jovanke Broz i kuće gde je živela.
- Vidim da su se u javnosti pojavile svakakve informacije, ali dok sam ja bio na čelu Beogradskog centra DB, Jovanka Broz nije bila ni na kakvim merama Službe - ističe Mijatović.


Nekadašnji direktor BIA, Andreja Savić smatra da je namera zaštitnika građana proistekla iz "laičkog mišljenja" o radu tajnih službi.


- Tajni pretres je obaveštajni standard u svetu, a zavisno od države, različito je regulisano i kako je njena primena zakonski rešena - kaže Savić i naglašava da je reč o "predistražnoj radnji" koja je striktno uređena zakonskim i podzakonskim aktima.


Tako radi ceo svet!

Profesor na Fakultetu bezbednosti, Zoran Dragišić kategorično brani "mere tajnog pretresa" tvrdeći da ukoliko BIA ukine tu meru, onda slobodno mogu da zatvore "firmu".
 

Vučić to neće tražiti

Sa mogućnošću zloupotrebe "tajnog pretresa" postavlja se pitanje i da li bi političari iz vrha vlasti to koristili u obračunu sa protivnicima. Za Zorana Dragišića ta teza je na nivou fantazije.
- Što bi to Aleksandar Vučić tražio od BIA? Pa on već ima apsolutnu vlast, a pritom čini sve da uvede Srbiju u EU. U krajnjem slučaju, nije Vučić Milošević. Odlično je svestan da su zatvori prepuni takvih pomagača - ističe Dragišić.

- Saša Janković je odlično upućen čovek i kao zaštitnik građana on mora da ukazuje na svaku mogućnost zloupotrebe državnih organa. Ali, mislim da je ovde u pitanju mera koju koriste sve ozbiljne obaveštajne službe u borbi protiv terorizma i organizovanog kriminala. Pritom, građani nemaju zaista ničega da se plaše jer je u pitanju veoma komplikovana i skupa operacija koja se primenjuje tek u slučajevima kada je reč o "krupnim zverkama" - naglašava Dragišić i to ilustruje plastičnim primerom.


- Ove mere se primenjuju kod ljudi za koje već postoji osnovana sumnja da rade protiv države, ali nema dovoljno dokaza da bi bili uhapšeni. Tada na scenu stupaju specijalno obučeni specijalci koji su osposobljeni da neprimetno uđu i izađu iz objekta osiguranog sigurnosnim kamerama, alarmima, senzorima i blindiranim vratima. To je akcija koja se jako brižljivo planira i izvodi i sigurno se niko neće toliko maltretirati da bi je koristio zbog nekog sitnog kriminalca - zaključuje Dragišić.

2024 © - Vesti online