U Beogradu predstavljena Asanžova knjiga
- Nikada ranije nisu sve države u isto vreme bile pod takvim predominantnim uticajem. Međutim, knjiga govori i o tome kako internet može biti upotrebljen protiv tih globalnih tendencija- rekao je Asanž u video-poruci koja je emitovana na promociji.
On je upozorio da strateški nadzor i kontrolisane tehnologije, posebno one koje primenjuje "Fajv ajz" tehnološka alijansa pod kontrolom Sjedinjenih Američkih Država, ostvaruje uticaj na države, organizacije i pojedince.
Knjiga "Sajferpanks: Sloboda i budućnost interneta" nastala je kroz razgovore Asanža sa, po njegovim rečima, trojicom vodećih virtuelnih aktivista, koji se "već godinama bore protiv tehnološkog totalitarizma".
Izraz "sajferpanks" označava aktiviste koji se zalažu za široku upotrebu šifrovane elektronske komunikacije, što je po njima jedan od načina zaštite privatnosti.
Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić ocenio je da globalni sistem nadzora danas prevazilazi puko presretanje komunikacije i da predstavlja totalni nadzor koji "nikako ne može da ima opravdanje".
Asanž nije borac za srpsku stvarGlavni urednik lista Danas Zoran Panović ocenio je da Asanžov rad ne treba dovoditi u vezu s "levičarenjem", niti od njega praviti "borca za srpsku stvar". |
Šabić je ocenio da je umesto kodirane komunikacije, koju zagovara pokret "sajferpanks", ipak poželjnije donositi zakone koji štite privatnost građana.
Glavna i odgovorna urednica dnevnog lista Politika Ljiljana Smajlović je ocenila da je najzanimljiviji deo knjige onaj u kom Asanž objašnjava da je na Zapadu "došlo do brisanja istorije, što predstavlja cenzuru nakon objavljivanja".
Vlasnik izdavačke kuće Albion buks Uroš Balov najavio je da će posle dela "Sajferpanks" objaviti i srpsko izdanje knjige "Kada je Gugl sreo Vikiliks", koja predstavlja razgovor Asanža s direktorom i osnivačem internet pretraživača Gugl Erikom Šmitom.