Utorak 08.04.2014.
12:01
Lj. Ivanović - Vesti

Vučić opasno zaratio s Rusima

Aleksandar Vučič, budući premijer Srbije
 

Pre svega, formalno se dobit ne mora deliti, već se može reinvestirati ako tako odluči upravni odbor u kojem Vlada Republike Srbije ima svoje predstavnike i takozvani zlatni glas, dok država ima makar 10 odsto akcija.

Cena i ucena

NIS je prodat 2008. ruskom Gaspromnjeftu za 400 miliona dolara, iako je procenjena vrednost bila 2,2 milijarde.
Srbija je u tajnim pregovorima navodno pristala na to jer je bila ucenjena prolaskom gasovoda Južni tok kroz našu zemlju, kao i gradnjom gasovoda kod Banatskog dvora.
Do danas srpskoj javnosti niko iz vlade Tadić-Koštunica nije objasnio zbog čega se tako loše pregovaralo s Rusima, pa je Srbija ostala jedina zemlja u projektu Južnog toka koja je morala pride da proda naftnu industriju, rezerve u Vojvodini, koncesiju u Angoli i da povrh svega bude manjinski partner s 49 odsto, dok su Bugarska, Mađarska, Austrija i Italija dobile odnos 50:50 odsto.

Dakle, Rusi nisu mogli da donose nijednu stratešku odluku bez saglasnosti Srba. Vučićev napad je tim pre čudan jer je na čelu Skupštine akcionara NIS-a Zorana Mihajlović, ministarka energetike i Vučićeva desna ruka u SNS-u, dok je Goran Knežević, takođe naprednjak, bivši ministar poljoprivrede savetnik generalnog direktora NIS-a Kirila Kravčenka.


Da je Vučić želeo neke stvari da menja u odnosu s NIS, mogao je to da učini preko tih ljudi u kompaniji. Ali, on se zasad iz nepoznatog razloga odlučio na javni istup i ton koji ne zvuči ni najmanje "partnerski", u šta su se dve prethodne vlade zaklinjale.


- Javni sektor ima da daje pare državi, a ne da oni budu multimilijarderi i da žive lepo, a da državi nikad ništa ne daju. Sad ćemo drugačije da razgovaramo i sa NIS-om i svima drugima. Neću više da trpim nijedno javno preduzeće koje tako radi, nema više feuda u vladi, mešaću se svakom ministru, taj feudalni sistem smo pravazišli, to vam garantujem - rekao je Vučić, dodajući da ako je Srbija vlasnik 29 procenata NIS, onda hoće i odgovarajući deo profita.


- Nije 29 odsto da bismo mi imali kamenčić, želimo najuspešniji mogući NIS, ali hoćemo svoje pare, svoj deo, 29 odsto NIS-a su naše pare i pripadaju Srbiji, moj posao je da te pare uzmem za narod i vratimo dugove ili za nešto drugo. Lepo je to za razvoj, ali ovo je Srbija, mi hoćemo naše pare, imali ste profit 350 miliona i sada, pošto je profit veliki, hoćemo da ga delimo, ne interesuje me 5.000 evra onih koji sede u upravnom odboru NIS-a. Mene interesuje, dajte nam te pare - naveo je Vučić u napadu bez presedana na naftnu kompaniju.


Prošle godine je deset kompanija u budžet uplatilo 235 milijardi dinara. Najviše su uplatili NIS - 111 milijardi dinara i "Filip Moris" - 45 milijardi. NIS je u ukupnim prihodima u budžetu učestvovao lane sa oko 13 odsto. Doprinos ove kompanije srpskom BDP od preko osam odsto praktično je na nivou doprinosa cele poljoprivredne grane u Srbiji koja slovi za stratešku.


Međutim, ovde je reč o porezu, a ne o efektivnoj dobiti, koja se takođe mora deliti. Iz Naftne industrije Srbije, kao ni iz Gaspromnjefta juče se niko nije oglasio povodom Vučićevog napada.
 

Milan Kovačević: Mandatar se zaigrao

Konsultant za strana ulaganja Milan Kovačević smatra da je izjava Vučića nespretna i da je on "očigledno iritiran činjenicom da iako u NIS-u Vlada Srbije ima svoje ljude, oni zapravo od prvog dana rade za Ruse".


- Kad je reč o dividendama i prema međunarodnim i prema srpskim zakonima, za njihovu isplatu mora postojati konsenzus Skupštine akcionara. Dakle, ako se i srpska i ruska strana ne slože, nema dividendi. Drugo, vladin udeo od 29 odsto joj ne daje nikakvu moć nad kompanijom. Zna se ko je većinski vlasnik i da on zapravo sve odlučuje - kaže Kovačević.


Naš sagovornik podseća da deo akcija imaju i građani koje niko ne pominje i koji nisu predstavljeni u upravi kompanije.
- Vučić je nastupio osorno i mislim da on zapravo ne razume odnose u NIS-u koji je inače veoma netransparentna kompanija. Ne može jedan akcionar kompanije da isplaćuje dividende, a drugi ne. Dakle, država je akcionar, pa bi i ona morala da isplati dividende, a ne samo Rusi - dodaje Kovačević.

2024 © - Vesti online