Srbe proteruju i izbornim zakonom
Srbe najviše zabrinjava što bi zbog odredbe da se glasa sa kosovskim dokumentima, broj od oko 130.000 birača koliko je bilo upisano za prošle lokalne izbore i više od 250.000 raseljenih koji imaju pravo prijave za glasanje, mogao da se svede na oko 40.000. Taj problem konačno je ujedinio sve srpske političke aktere na Kosovu.
Radnici zaposleni u većinski srpskim opštinama na KiM, gde je osim u Štrpcu, vlast odnela Građanska inicijativa Srpska podržana iz Beograda, održali su polučasovne proteste zbog neslaganja sa predloženim zakonskim rešenjima o izborima.
SramotaPredsednik Srpske kosovsko-metohijske stranke Dragiša Mirić, ocenjuje da je usvajanje nacrta zakona o opštim izborima u kosovskoj skupštini sramota i kršenje osnovnih prava manjinskih zajednica propisanih međunarodnim konvencijama. |
S druge strane, Samostalna liberalna stranka, nastavila je intezivno lobiranje protiv tog zakona, a njen predsednik Slobodan Petrović, koji je i zamenik kosovskog premijera, nije isključio mogućnost bojkota parlamentranih izbora.
Posle usvajanja zakona u prvom čitanju svi poslanici mogu da ulažu amandmane, a nakon dve nedelje i drugi put se glasa o zakonu kada je njegovo usvajanje - konačno.
Šef poslaničke grupe SLS Saša Milosavljević, objašnjava za "Vesti"da se procedura usvajanja zakona ne može stopirati, ali da ako se ne prihvati u drugom čitanju, može da se vrati na doradu.
- Zakazao sam sastanak sa poslanicima iz srpske zajednice za danas kada ćemo odlučiti da li ćemo pripremiti amandmane ili ćemo nastaviti bojkot sednice kada se sporni zakon nađe na dnevnom redu - kaže Milosavljević.
Srpski poslanici u kosovskom parlamentu u borbi za prava glasa svih Srba sa KiM i rezervisana mesta, inicijalno su imali i podršku svojih kolega iz drugih manjinskih zajednica, ali su od podrške srpskoj inicijativi odustali Bošnjaci, Turci i Romi jer smatraju da je taj zakon dobar za njihove zajednice.
Podrška Beograda?Saša Milosavljević ističe da u ovoj borbi ima podršku Beograda. |