Nedelja 06.04.2014.
10:31
Beta, Srna

73 godine od bombardovanja Beograda

Ruševine zgrada od nemačkog bombardovanja

Povodom Dana sećanja na žrtve nemačkog šestoaprilskog bombardovanja Beograda 1941. godine, sekretar Privremene uprave grada Goran Vesić i predstavnici dva udruženja položili su jutros oko osam časova vence kod fontane "Vrelo života".

Vence su položili i predstavnici boračkih organizacija i privremenog organa grada Beograda, čiji je član Nikola Nikodijević poručio da bi Srbija, koja je bila na pobedničkoj strani u Drugom svjetskom ratu, trebalo da i danas što češće ističe svoju antifašističku prošlost.

Nikodijević je najavio da će gradska vlast insistirati na podizanju spomenika žrtvama Drugog svjetskog rata i memorijalnog kompleksa za stradale u logorima i na drugim stratištima.


Predsednik Privremene uprave Begrada Siniša Mali u Aleji žrtava bombardovanja na Novom groblju podsetio je na veliki broj stradalih i štetu koju je prestonica Srbije pretrpela u bombardovanju, istakavši da je obaveza očuvanje sećanja na te žrtve.

Uništenje biblioteke veliki kulturni zločin

Ministar kulture i informisanja IvanTasovac rekao je danas da je uništenje Narodne biblioteke Srbije u nacističkom bombardovanju Beograda 6. aprila 1941, bio jedan od najvećih zločina nad pokretnom kulturnom baštinom u Evropi tokom Drugog svetskog rata.
On je na svečanosti kraj ostataka ruševine na Kosančićevom vencu, gde je nekada bila zgrada Narodne biblioteke Srbije, zatražio da se na istom mestu izgradi nova, bogatija biblioteku.
"Ovaj krater pored kojeg stojimo je i simbol našeg sopstvenog nemara i pokazatelj istorijske ravnodušnosti koju kao društvo gajimo u odnosu prema najznačajnijim institucijama naše kulture. Ima li ičega smislenijeg od toga da na ovom mestu ponovo zaživi Narodna biblioteka Srbije", rekao Tasovac.

Ne samo što je porušen veliki broj zgrada, kada smo izgubili Narodnu biblioteku sa više od 300.000 knjiga, već je i veliki broj Beograđana izgubio život. Tada je Beograd imao oko 370.000 stanovnika, od kojih je, prema zvaničnim podacima, poginulo 2.274, dok nezvanični govore da ih je bilo oko 4.000- podsetio je Mali.

Nacistička Nemačka je bez objave rata u zoru 6. aprila 1941. godine napala Kraljevinu Jugoslaviju, a glavni udar izvršen je na Beograd, u kojem je u bombardovanju ubijeno oko 4.000 ljudi, a sam grad pretrpio strašno razaranje.

Tokom takozvanog Aprilskog rata, koji je okončan potpisivanjem kapitulacije Vojske Kraljevine Jugoslavije 17. aprila iste godine, nastradalo je više hiljada civila.

U masovnim i višednevnim bombardovanjima uništeno je više hiljada stambenih i drugih objekata.

Bombardovanje Beograda, koji je nekoliko dana ranije Vlada proglasila nebranjenim gradom, obuhvatilo je i uništavanje bolnica, gusto naseljenih gradskih četvrti, ali i potpuno razaranje zdanja Narodne biblioteke Srbije na Kosančićevom vijencu.

Narodna biblioteka Srbije bila je jedina nacionalna biblioteka koju su nacisti svjesno napali i uništili u Drugom svjetskom ratu.

2024 © - Vesti online