Ponedeljak 31.03.2014.
14:05
Lj. Ivanović - Vesti

Srbija srlja u bankrot!

Olako data obećanja: Aleksandar Vučić


Vučković se složio sa ocenom Svetske banke da će Srbija za devet meseci upasti u "grčki scenario", odnosno potpuni kolaps javnih finansija i duboku ekonomsku nestabilnost. Svetska banka traži hitne reforme kako bi pomogla našem budžetu sa 250 miliona dolara, Međunarodni monetarni fond traži da uštedimo samo ove godine 400 miliona evra kako nam deficit ne bi bio veći od već ogromnih osam odsto. Banke su iz Srbija za dve godine povukle više od dve milijarde evra, što je takođe znak kako one vide našu privredu.

Đubre od rejtinga

Vučković je rekao da trenutni kreditni rejting Srbije BB- spada u kategoriju "đubre od rejtinga" jer znači rizik za potencijalnog kreditora i to je, kako je dodao, "još jedno upozorenje da je situacija u kojoj se nalazi zemlja neodrživa i da ne ulivamo poverenje da ćemo na vreme vratiti novac".

- Srbija ima ubedljivo najveći deficit u regionu i jedan od najvećih u svetu spram bruto nacionalnog dohotka. Takav deficit imaju samo države koje su u ratu ili su izuzetno politički nestabilne - rekao je Vučković.


Svi ekonomisti u Srbiji se slažu da će prva odluka nove vlade biti rebalans budžeta. Fiskalni savet je prošlog meseca zaključio da je Ministarstvo finansija strahovito promašilo projekcije u budžetu za ovu godinu i kako nema uvid u stvarno stanje privrede Srbije.

Tope se devizne rezerve

Povodom podatka da je NBS od početka godine prodala 820 miliona evra da bi odbranila stabilnost dinara, Vučković je ocenio da je to "zabrinjavajuće jer je tu bilo i malo političkog momenta zbog nastojanja da dinar bude što stabilniji u predizbornoj kampanji, što je odraz nepoverenja u dinar".
- Dolaze godine kada ćemo sve više da vraćamo strane kredite i treba čuvati te devizne rezerve za crne dane, tako da ovaj tempo odbrane dinara sigurno nije izdrživ na dugui rok - ocenio je Vučković.

Na sve ovo političari kao da su se utrkivali u davanju anestezije biračima obećavajući nešto što ili znaju da ne mogu da ispune, ili svesno jurišaju ka bankrotu države po scenariju Grčke iz 2010. godine, s tom razlikom što je Grčka imala Evropsku uniju iza sebe za pomoć u otpisu dugova, na šta naša zemlja ne može da računa.


Vučković je ubeđen da će i te kako morati "da se dira" i u plate i u penzije, a da ideja budućeg premijera Aleksandra Vučića o "nepipanju" u penzije nije održiva.


- Ako bi se išlo na smanjivanje samo zarada u javnom sektoru, to ne bi bilo ni ekonomski, ni socijalno održivo jer bi bilo toliko veliko da bi izazvalo velike potrese - dodao je Vučković.


Državni aparat i javna preduzeća u Srbiji su preglomazni, preskupi, prespori i neefikasni. Stotine milijardi su potrošene na preduzeća u restrukturiranju koja nemaju duže od deceniju nikakvog posla, a radnici primaju nekakve plate. Tu su i državne kompanije koje su i najveći gubitaši u zemlji. Samo Srbijagas duguje više od milijardu evra. U Železnice Srbije se svake godine od novca građana upumpava 13 milijardi dinara i to samo za plate, bez ikakvih ulaganja.


Nova vlada nema vremena ni manevarskog prostora da izbegava susret s istinom. Kakva će biti politička, a kakva socijalna cena rešavanja ovih problema, videće se veoma brzo. 

2024 © - Vesti online