Utorak 25.03.2014.
21:24
Beta

Sve više Srba (ipak) hoće u EU

Za članstvo bi se izjasnilo 54% građana, pri čemu bi 29% sigurno glasalo za, a 26% verovatno, dok bi 19% bi bilo sigurno protiv, a 8% bi verovatno reklo "ne"
 

"Od kraja 2012. imamo uzlaznu liniju, danas imamo više ljudi nego pre godinu ili godinu i po dana koji bi podržali ulazak u EU", izjavio je predstavnik IPSOS Stratedžik marketinga Predrag Kurčubić.

Na referendumu o članstvu u EU u ovom trenutku bi se za članstvo izjasnilo 54 odsto građana, pri čemu bi 29 odsto sigurno glasalo za, a 26 odsto verovatno, dok bi 19 odsto bi bilo sigurno protiv, a osam odsto bi verovatno reklo "ne", pokazalo je istraživanje sprovedeno od 22. do 27. februara na reprezentativnom uzorku većem od 1.000 ispitanika.

Istraživanje je pokazalo da građani nisu dovoljno informisani o pristupanju EU, budući da malo više od svakog trećeg građanina (35 odsto) zna da je Srbija počela pregovore o pristupanju, 30 odsto misli da tek čeka na datum za pregovore, a ostali misle da je u još
ranijim fazama pristupanja, ili kažu da ne znaju.

Većina građana smatra da bi se ulazak u EU pozitivno odrazio na razne aspekte društva poput infrastrukture (64 odsto), zaštite ljudskih prava (62 odsto), zdravstvenog sistema (61 odsto), pravosuđa i obrazovnog sistema (po 60 odsto), stope nezaposlenosti i nivoa korupcije (po 58 odsto), pokazalo je istraživanje.

Svaki peti građanin, njih 21 odsto, smatra da Srbija nikad neće ući u EU, 35 odsto smatra da će ući do 2020, a 19 odsto da će postati članica nakon 2020. Ovde se

Sledeća je Crna Gora

Građani Srbije smatraju da će sledeća zemlja regiona koja će pristupiti EU biti Crna Gora (38 odsto), 23 odsto smatra da će to biti Srbija, 10 odsto da će biti Makedonija, 6 odsto Kosovo i 5 odsto BiH.

uočava velika razlika između onih koji podržavaju pristupanje EU, od kojih 8 odsto smatra da Srbija neće pristupiti EU, i onih koji bi glasali protiv pristupanja, među kojima 44 odsto misli da Srbija neće pristupiti Uniji.

Skoro tri četvrtine građana (73 odsto) smatra da će se Srbija tokom pristupnih pregovora suočiti sa većim izazovima od drugih zemalja regiona koje su pristupile EU, dok 18 odsto smatra da je čeka isti tretman, a devet odsto ne zna.

Kosovo je uslov o čijem značaju za ulazak u EU se slaže najveći broj građana, otprilike svaki treći, dok su svi ostali ispod 10 odsto.

2024 © - Vesti online