Alternativna valuta - šišanje za kilo mesa
Na taj način korisnici preko interneta mogu da razmenjuju robu i usluge u "alvama", a za razliku od nacionalnih valuta koje se zasnivaju na centralnim rezervama ili digitalnih valuta (bitkoin) kojima je osnova matematička funkcija računara, "alva" svoju vrednost bazira na ljudskim resursima, odnosno broju članova mreže.
"Da bi to zaživelo poverenje je ključni faktor. Inače, svi su pod pritiskom zbog para kojih nemaju, ali ako postoji ovakvo tržište alternativnog novca svima će biti lakše. Preko 'alve', koja služi kao obračunska jedinica mogu da se razmenjuju robe i usluge, recimo - kilo mesa za jedno šišanje. Ili da se sasvim legalno kupe potrepštine, od vina do benzina. Na korisničkom profilu na sajtu vide se sve transakcije i identifikacija korisnika", objašnjava Šarić.
"Dobiješ uslugu od nekog i vratiš je na najproduktivniji način koji ti možeš da uradiš. Tako podstičemo i samozapošljavanje prema sopstvenom znanju, veštinama i sposobnostima. Mi želimo pravedniju raspodelu dobara, a 'alva' je zapravo mreža u kojoj istoimena valuta ima samo simboličku vrednost", nastavlja Šarić.
Trenutno je u izradi nova stranica koja će omogućiti bolje praćenje i snalaženje, a ovaj inovator planira da Udruženje građana Alva jednog dana preraste u fondaciju. Ne treba biti veliki stučnjak i videti koliko je današnji sistem u bezizlaznoj situaciji, ali Šarić tvrdi da bi "alva" za početak mogla bar malo olabaviti situaciju.
Solidarnost, nove vrednosti i razvijeno civilno tržište ciljevi su ljudi okupljenih uz parolu "u alva sistemu nije bogat onaj koji ima, nego onaj koji zna"!