Van Rompej neće u Moskvu, Klintonova širi paniku
Van Rompej je danas trebalo da se sastane sa ruskim zvaničnicima, ali je njegova poseta otkazana. Ministarstvo spoljnih poslova Rusije smatra da dolazak Van Rompeja "nisu dozvolili njegovi ljudi", dok je Moskva pozitivno reagovala na želju zvaničnika EU da poseti Rusiju.
Ipak, poseta je otkazana u poslednjem momentu zato što Evropa "nije želela da čuje istinu", kaže Ministarstvo.
Rusija je optužila zapadne zemlje da su prekršile bezbednosni sporazum iz 1994. godine o poštovanju ukrajinskog suvereniteta i političke nezavisnosti. Rusko Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da su SAD i EU "omogućili državni udar" kojim je prošlog meseca svrgnut ukrajinski predsednik Viktor Janukovič.
U saopštenju se navodi da su potezi SAD i EU protivni garancijama koje su SAD, Velika Britanija i Rusija dali u zamenu za obavezu Ukrajine da odustane od nuklearnog arsenala posle raspada Sovjetskog Saveza.
Hilari: Ne smete biti zavisni od Rusije
"Putinova logika se zasniva na tome da su stanovnici Krima Rusi i da su uvek bili deo Rusije", rekla je Klinton prošle noći. Ona je dodala da ima mnogo regiona, posebno u Letoniji, Litvaniji i Estoniji, u kojima ima Rusa, odnosno onih koji govore ruskim jezikom, i upozorila da bi i druge zemlje mogle da se suoče sa ruskim napadom.
"Putin pokušava da prekroji granice Evrope ustanovljene posle Drugog svetskog rata", naglasila je Hilari Klinton i dodala da se nada da nije reč o novom Hladnom ratu. "To niko ne želi", rekla je ona, ali je ukazala da to "zavisi od Putina".
Hilari Klinton je ocenila da je od izuzetne važnosti da evropske zemlje u ekonomskom i eneregetskom smislu budu manje zavisne od Rusije jer "Rusija vas može zaplašiti samo ako ste zavisni od nje".
Rusija je juče potpisala sporazum o prisajedinjenju Krima, pošto je na tom poluostrvu u Crnom moru u nedelju održan referendum na kojem su stanovnici podržali otcepljenje od Ukrajine. Ukrajina i zemlje Zapada smatraju referendum nelegalnim.