Utorak 18.03.2014.
05:47
M. Stanimirović - Vesti

Užičanin ukrasio plafon za rusku vladu

Majstor umetničkog vitraža iz Užica ulepšava svetske rezidencije
 


- Sve je počelo folklorom. Trinaest godina vodio sam Kulturno-umetničko društvo Sevojno, koje je godinama bilo među 10 najboljih društava u Jugoslaviji. Šireći kulturu našeg naroda proputovao sam celu Evropu. Prilikom boravka u Bremenu 1988. godine slučajno sam primetio radionicu u kojoj se na umetnički način obrađivalo staklo. Pitao sam gazdu da li mogu da izučavam zanat. On je pristao i ja sam počeo da učim tajne umetničke obrade stakla. Kasnije sam prešao u Minhen i tu radio tri godine. Zanat sam učio i u Bilefeldu i u potpunosti sam ovladao svim tehnikama, od fuzionisanja stakla koje se radi na temperaturi od 800 stepeni u specijalnim pećima do peskarenja stakla - priča Veljo.

Vitraž u dečjoj sobi

Vratio se u Srbiju 1993. godine planirajući da mu izrada vitraža bude hobi, ali ubrzo je hobi prerastao u zanimanje i vrlo unosan posao. Napušta Valjaonicu bakra u kojoj je tada zarada bila dobra i osniva umetničku radionicu Tifani. U selu Tripkova, odakle su Veljovi koreni, na pola puta između Užica i Tare niče radionica za koju će se vrlo brzo čuti. Tehnikom tifani, Veljo pravi vitraže koji će ukrasiti kongresne centre, rezidencije, hotele, vile na Dedinju...


- Prvo sam radio za domaću klijentelu, a potom su usledili i pozivi iz inostranstva. Za proslavu 300-godišnjice osnivanja Sankt Peterburga u dvorcu Baltička vila, koji je rezidencija ruske vlade, uradio sam plafon. Zatim sam radio rezidenciju ruske vlade u Samari, pa Kongresni centar u Rostovu, jedan veliki hotel u Anapi na Crnom moru, predsedničku rezidenciju u Taškentu. Radio sam u Minhenu i Bremenu, francuskim gradovima Šamoniju i Sen Žerveu, Čikagu, na Floridi - nabraja Veljo.


Na domaćem tržištu majstor Veljo je ulepšao sve rezidencije u kojima je boravio Slobodan Milošević, Vojnu ustanovu Karađorđevo, VIP salu beogradske Arene, manastir Rača kod Bajine Bašte, manastir Svetih arhangela kod Prizrena, veliki broj vila na Dedinju, a u komšiluku vilu Gorica u Budvi, koja je rezidencija MUP-a Crne Gore.

Velimir Tošanić u svojoj radionici u Užicu
 


Po obrazovanju je metalurški tehničar i veliko znanje i iskustvo stečeno u obojenoj metalurgiji pomoglo mu je da stručno, odgovorno i vešto ispunjava sve zahteve probrane klijentele. Poslednjih godina u posao se uključila i njegova ćerka Ana. Ušla je u sve tajne tehnika koje je otac naučio u Nemačkoj, pa će umetnički vitraži i u budućnosti davati novu dimenziju prostoru.
 

Srpske i nemačke igre

Ljubav prema folkloru ne bledi, pa će Veljo zajedno sa svojim prijateljima uveličati 60 godina od osnivanja KUD Sevojni. Planirali su da prvog avgusta ove godine u gradu na Đetinji ugoste svoje prijatelje iz društva Tancgrupe iz Bremena, koja neguje igre iz severne Nemačke.
- Očekujem da dođu sa decom i da nastavimo višedecenijsko prijateljstvo koje je počelo 1974. godine kada smo gostovali na festivalu u Bremenu. Pozvaćemo i nemačkog ambasadora da uveliča naše druženje - kaže Veljo. - Malo je zemalja u svetu koji pored nas imaju nacionalne ansamble. Tu su još Makedonci, Bugari i Hrvati.

2024 © - Vesti online