Nedelja 16.03.2014.
08:00
amusingplanet.com

Mermerna prestonica "najluđeg diktatora"

Konjikala, danas Ašgabat, može se meriti sa Beogradom po tome koliko je puta rušen, ali su pored osvajača njegovoj nesreći doprineli i zemljotresi. Naselje iz starog veka je sravnjeno sa zemljom u prvom veku pre nove ere, ali je ponovo izgrađen zbog svoje zgodne lokacije na Putu svile. Zahvaljujući tome cvetao je sve do najezde Mongola u 13. veku, koji su ga potpuro razrušili. Čitavih šest vekova naselje je preživljavalo kao seoce, sve do dolaska Rusa u 19. veku. A onda se 1948. desio zemljotres koji je opet sve razrušio u ubio dve trećine stanovnika. Sovjeti su rešili da grad dignu iz temelja, a potom na scenu stupa Saparmurat Nijazov, zahvaljujući kome imamo to što danas vidimo.

Ogledalo diktatora

 

Ovaj grad izgleda ovako zahvaljujući jednom od "najluđih" diktatora na svetu. Više o njemu pročitajte OVDE.

Tu su široki bulevari, prostrani parkovi, luksuzni soliteri za život, monumentalne vladine zgrade, džamije, muzeji posvećeni diktatoru... Ali tu su i zlatne statue Nazijeva, kolosalnih veličina koje se okreću, one koje se ne okreću, objekti za Ginisa... Grad šljašti od beline italijanskog mermera, od kojeg su sagrađene stotine državnih ustanova i zgrada za funkcionere. A onda su na njih dodati pozlaćeni detalji. Britanski "Gardijan" piše da ova raskoš treba da prikaže bogatstvo zemlje koja se finansira zahvaljujući ogromnim zalihama prirodnog gasa.

Ašgabat je 2013. godine ušao u Ginisovu knjigu rekorda kao grad koji ima najveću koncentraciju zgrada od belog mermera u odnosu na sve druge gradove u svetu. Na površini od 22 kvadratna kilometra smeštene su 543 nove zgrade obložene sa 4,5 miliona kubika mermera. Glavna ulica Bitarap Turkmenistan Sajolu je dugačka 12,6 kilometara, a u njoj je poređano 170 zgrada obloženih sa 1,1 milion kubika belog mermera. 

Iako ovaj grad pokušava da impresionira šepureći se bogatstvom, on teško da je prosperitetan. Kada se zađe iza blještavih avenija i trgova, zalazi se u područje rasprostranjenog siromaštva, slabog obrazovnog i zdravstvenog sistema i opresivne i korumpirane vlasti.

2024 © - Vesti online