"Tuđman je 'Olujom' želeo da uništi Srbe iz Krajine"
Dokazujući kontratužbu da je Hrvatska počinila genocid nad srpskim stanovništvom Krajine, zastupnik Srbije Vejn Džoraš naznačio je da je genocid bio isplaniran na sastanku predsednika Hrvatske Franje Tuđmana sa vojnim komandantima na Brionima, 31. jula 1995. godine.
O presudi GotoviniOsvrćući se na oslobađajuću presudu koju je žalbeno veće Haškog tribunala izreklo komandantu Oluje Antu Gotovini, Šabas je podsetio da nisu bili osporeni nalazi o raširenim zločinima nad Srbima iz prvostepene presude kojom je Gotovina bio osuđen na 27 godina zatvora. Šabas je naznačio i da je jedan od dvojice sudija koje su se |
Na tom sastanku, Tuđman je za cilj operacije Oluja, koja je usledila 4. i 5. avgusta 1995, odredio da Srbi "nestanu" iz Krajine.
"Kako dokazi pokazuju, predsednik Tuđman, vođa Hrvatske i vladajuće Hrvatske demokratske zajednice i vrhovni komandant oružanih snaga, video je genocid kao rešenje za dugotrajni problem Srba iz Republike Srpske Krajine", naglasio je Džordaš.
Transkript sastanka na Brionima, koji je snimao sam Tuđman, Srbija je najvišem sudu UN uložila kao ključni dokaz "genocidne namere" hrvatskih vlasti. Pozivajući se na Tuđmanovu knjigu "Bespuća povijesne zbiljnosti", srpski predstavnik je ocenio da je Tuđman video genocid "kao pragmatično rešenje međunacionalnih sukoba".
Po Džordašu, na Brionima je "hrvatsko vođstvo napravilo je plan da etnički očiste Krajinu od značajnog dela njenog srpskog stanovništva".
U ostvarenju tog plana, srpsko stanovništvo, tokom Oluje, podvrgnuto je "raširenom i sistematskom ubijanju, fizičkim i mentalnim povredama i nametanjem životnih uslova smišljenim da dovede do fizičkog uništenja". Pošto je 200.000 Srba neselektivnim
granatiranjem gradova u Oluji naterano u beg, usledila je treća faza genocidne operacije - napadi na one koji su morali da ostanu, većinom stare i bolesne.
Pročitajte još: |
"Sve srpsko bilo je spaljeno ili uništeno u vrhuncu nasilja koje je bilo bez motiva, ali razarajuće. To nasilje je, na strašan način, reklo sve o nameri u srcu Oluje", podvukao je Džordaš, citirajući izveštaje međunarodnih organizacija.
Zastupnik Srbije Vilijam Šabas je, kao dokaz o obimu etničkog čišćenja Srba, naveo da danas u Hrvatskoj, po popisu, živi jedna trećina srpskog stanovništva od pre dvadeset godina. Šabas je rekao da bi se hrvatski predsednik Tuđman, da je živeo
duže, možda našao pred međunarodnim sudom, optužen za genocid.
Kanadski profesor podvukao je da su Brionski transkripti "dokaz postojanja politike hrvatskog vođstva da iskoreni Srbe iz Krajine, ne samo vojno osoblje, nego i civilno stanovništvo". "Razgovori sa Briona otkrivaju nameru da se srpsko stanovništvo ne
samo bude uklonjeno iz Krajine, nego i da bude fizički uništeno", rekao je Šabas.