Sreda 12.03.2014.
11:50 >> 12:09h
danas.rs

Ljudi se u očaju vezuju za naprednjake

Glasaju za naprednjake, iako nemaju nadu da će im s njima život biti bolji/lakši
 

Trećina svih ispitanika (34%) smatra da je nezaposlenost glavni problem sa kojim se suočavaju on i njegova porodica. Takođe, trećina ispitanika navodi siromaštvo (nizak standard, male plate, male penzije) kao glavni problem koji opterećuje njega i njegovu porodicu. Svaki jedanaesti ispitanik (9%) navodi kao problem – manjak perspektive u Srbiji. Isto toliko ispitanika navodi zdravstvene probleme. Svaki deveti pak tvrdi da on i njegova porodica nemaju nekih važnijih problema!

Mladi pesimisti, stari gaje nadu u bolje sutra

Stariji od 60 godina više od drugih veruju da će biti bolje, a manje od ostalih da će biti gore ili da će biti isto. Oni između 30 i 44 godine starosti manje od ostalih veruju da će biti bolje nego do sada, a više od ostalih misle da će biti isto. Ispitanici od 18 do 29 godina više od ostalih procenjuju da će biti gore nego do sada.

Iako svi znaju koji problem imaju, svaki četvrti ispitanik (23%) ne zna koja bi partija mogla da ga reši. Skoro polovina ispitanika (47%) tvrdi da nema te partije koja bi mogla da reši probleme sa kojima se suočava. Kao stranku koja može da im reši probleme SNS navodi 20 odsto ispitanika, SPS 3%, a sve ostale stranke 7%.

Gotovo polovina ispitanika (46%) bi među prioritete buduće vlade stavila "smanjenje nezaposlenosti". Četvrtina ispitanika (26%) za budući prioritet vlade preporučuje ekonomski razvoj. Svaki osmi ispitanik (12%) je opredeljen za borbu protiv korupcije i kriminala, 6% za rešavanje socijalnih problema, 5% za borbu za Kosovo u Srbiji, a isto toliko je navelo ostale odgovore.

Žene češće od muškaraca ističu prioritet teme nezaposlenosti. Visokoobrazovani češće prioritet vezuju za temu ekonomskog razvoja, a manje od ostalih temu nezaposlenosti. Ispitanici sa osnovnom školom karakteriše obrnuti smer.

Na pitanje "Kako će svima nama biti posle izbora zakazanih za 16. mart ove godine?", 14% ispitanika je reklo da ne zna, a 36% da će biti isto kao do sada. Boljitku se nada takođe 36% ispitanika, a da će biti gore nego do sada misli 14% ispitanika.

Visokoobrazovani više od ostalih misle misle da će biti isto kao do sada, a manje od drugih da će biti bolje. Oni sa osnovnom školom češće od ostalih ne znaju da odgovore na ovo pitanje, a manje od ostalih navode da će biti isto.

Interpretacija odgovora

Dominacija problema nezaposlenosti i niskog standarda pokazatelji su socijalnog očaja. Građani na svoje stanje očaja reaguju masovnim izbornim vezivanjem za Aleksandra Vučića i naprednjake. Apsurdno je, međutim, što jedan broj građana koji je opterećen bilo nezaposlenošću bilo ozbiljnim problemima sa standardom, a često i jednim i drugim – iako će glasati za SNS, iako te svoje probleme vide kao prioritete buduće vlade – ne vide mogućnost nekog većeg boljitka posle izbora.

Istraživanje je pokazalo da su izbornu bitku dobili "problemski glasači", a izgubili "konceptualni birači". Ili narodski rečeno, kad stomak počne da zavija, "ideologija" ispada iz glave; kad prestane muzika creva, ideologija će opet imati svoju šansu.

Glasaće se, dakle, za nadu da će se egzistencijalni problemi rešavati, bez obzira na ideološki predznak partije od koje očekujemo nadu za rešavanje problema. Glasa se za njih jer se u Srbiji masovno veruje da sa njima ima nade. Glasa se za nadu za rešenje, a ne za samo rešenje!

2024 © - Vesti online