Božić i dalje po starom kalendaru
Mada je prošle sedmice na pripremnom sastanku poglavara kanonskih pravoslavnih crkava u Istanbulu bio postignut preliminarni dogovor da se taj sabor održi 2016. godine u crkvi Svete Irine u Istanbulu, Antiohijska patrijaršija je odbila da potpiše završni dokument u kome se, između ostalog, preciziraju saborske teme, mesto i datum održavanja. Time se do daljeg stavlja ad akta i tema prelaska na aktuelni gregorijanski kalendar onih pravoslavaca koji se još drže starog julijanskog računanja vremena.
Šta je sporno Ruskoj crkvi?Moskovska patrijaršija nije zadovoljna predlogom da svaka pravoslavna crkva, bez obzira na broj sveštenoslužitelja i vernika, treba da ima isti broj delegata (24) na budućem Velikom svepravoslavnom saboru, jer je Ruska crkva najmnogoljudnija u pravoslavnom svetu. Sporan im je i zahtev carigradskog patrijarha kojim Vartolomej traži od sveštene opštine na Svetoj gori u Grčkoj, da se ograniči priliv monaha koji nisu Grci i da njihov broj ubuduće ne bi trebalo da prelazi 10 odsto ukupnog broja kaluđera jelinskog porekla. |
Radni deo poslednjeg pripremnog sastanka je održan od 6. do 9. marta i prema navodima Antiohijskog i Sofijskog patrijarhata završen je fijaskom. Već prvog dana skup je počeo skandalom pošto predstavnik Bugarske pravoslavne crkve (BPC) nije bio uključen u radnu grupu za izradu završnog dokumenta sa ovog susreta. Iz ove crkve potom je saopšteno da je to "nastavak gneva carigradskog patrijarha zbog toga što je BPC istupila iz Svetskog saveza crkava, što odbija da učestvuje u ekumenističkom pokretu i što bugarski crkveni visokodostojnici sve učestalije pozivaju da se BPC vrati na stari julijanski kalendar".
Budući da između Jerusalimske i Antiohijske patrijaršije postoje razmirice zbog međusobnih teritorijalnih granica i pošto Jerusalim nije uvažio zahtev Antiohije da se to pitanje reši uz posredništvo carigradskog patrijarha, antiohijska delegacija je napustila skup, a nije učestvovala ni u završnoj svečanosti na zajedničkom bogosluženju, u Nedelju pravoslavlja 9. marta.
Prema saopštenju Antiohijske patrijaršije, na njenoj kanonskoj teritoriji Jerusalimska patrijaršija nezakonito osniva svoje eparhije što je takođe "velika prepreka pravoslavnom jedinstvu i daljem učešću Antiohije u svepravoslavnim skupovima".
Srpsku pravoslavnu crkvu na sastanku u Carigradskoj patrijaršiji predstavljali su patrijarh Irinej, mitropolit Amfilohije i episkop bački Irinej.