Subota 08.03.2014.
08:44
Beta

Alarmantno: U Srbiji 42 odsto građana smatra da su žene diskriminisane

Cvet na dar: Danas je Dan žena
 

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Nevena Petrušić istakla je da "žene posle mnogo godina traže isto što su tražile tada - bolje uslove rada, veće plate i ekonomsku sigurnost".

"Ovo nije pitanje rodne ravnopravnosti, nego osnovnih ljudskih prava, pitanje kako ćemo živeti", kazala je Petrušić na debati pod nazivom "Vojnik/vojnikinja, sudija/sutkinja... Kako se moj posao zove u ženskom rodu", koja je održana u Beogradu.

Sudija ili sutkinja?

Autorka emisije "Utisak nedelje" Olja Becković rekla je da nije primetila problem u ravnopravnosti žena, jer su u njenoj profesiji "žene dominantne".

 

Olja Bećković
 

"Pogledajmo reč sutkinja. Prvo, ko bi shvatio o čemu se tu radi? Gubi se sam smisao te profesije, ako je neko sudija, zašto bi bila sutkinja", navela je Bećković.

Prema rezultatima istraživanja koje su sproveli poverenica za zaštitu ravnopravnosti, Program UN za razvoj i Cesid, žene u Srbiji u proseku zarađuju između 15.000 i 17.000 dinara manje od muškaraca, kao i da ih manje ima na rukovodećim pozicijama, iako čine 51,3 odsto stanovništva.

"Ozbiljne su činjenice koje su ovde predstavljene. U zemljama Evropske unije ima samo 33 odsto žena na rukovodećim pozicijama", kazao je šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport.

Državna sekretarka u Ministarstvu kulture Gordana Predić ukazala je na pozitivan trend od 2000. godine da na fakultetima ima više studentkinja, ali istakla da ima više žena koje čekaju da se zaposle.

Glumica Mirjana Karanović rekla je da je ovo klasno, ekonomsko, moralno i pitanje ljudskih, a ne ženskih prava. "Žene nose pored rodnog identiteta i teret socijalnog statusa koji je zapravo vrlo nezavidan, jer u društvu postoji klasna podeljenost",
kazala je Karanović.

2024 © - Vesti online