Četvrtak 06.03.2014.
16:21
Beta

Đaci potpisivali stranačke liste za 2.000 din

Po đake slali i prevoz, samo da stignu na vreme
 

"Dečko kojeg znam preko nekog svog druga poslao mi je poruku da stranka u kojoj je hoće da izađe na izbore i pitao da li bih htela da im dam potpis", kaže srednjoškolka Marija S. Ona je navela da joj je stigla SMS poruka sledeće sadržine: "Hoćeš da zaradiš 300 dinara? Treba ti samo 15 minuta, ništa ne radiš, dođu kola po tebe i vrate te. Može da ide bilo ko, ponesi samo ličnu kartu. Javi mi samo koliko vas ima, zbog mesta u kolima".


Ova devojka je odala da je reč o jednoj desno orijentisanoj političkoj partiji. Učenici kažu i da su mnogi pristali da daju potpis jer pare dobro dođu za izlazak vikendom.
 

Direktori novosadskih škola kažu da su ogorčeni ovakvim delovanjem stranaka, a direktor Mašinske škole Miloš Mazalica rekla je da će ukoliko primeti članove stranaka u blizini škola pozvati policiju.


Sociolozi smatraju da na ovaj način stranke koče društveni napredak, jer iz sistema gde se od đaka kupuju glasovi ništa dobro neće proizaći.

"Kupovina glasova je indikator pretpolitičkog stanja u društvu koje odlikuju kratkoročni i uskogrudi ciljevi. To je bavljenje rejtingom, a ne politikom. Zastrašujuće je to što oni koji kupuju glasove ne uviđaju koliko time štete širem i dugoročnim društvenim ciljevima", smatra sociolog Aleksej Kišjuhas.


Od početka izborne kampanje veći broj građana, roditelja, obratilo se Pokrajinskom obmudsmanu i ukazalo na zloupotrebu dece i škole kao vaspitno-obrazovne ustanove u svrhu izborne kampanje, odnosno sprovođenja aktivnosti političkih stranaka. Pokrajinski ombudsman apelovao je na sve aktere na političkoj sceni da ne koriste decu u svrhu političke promocije.


Kupovina glasova i potpisa nije novina na srpskoj političkoj sceni. Na poslednjim izborima 2012. godine u Novom Sadu je zabeležena otvorena kupovina glasova, a krivični postupci protiv nekoliko osoba još nisu završeni.

2024 © - Vesti online