"Ovo je suđenje Tuđmanu koje se nije desilo"
Šabas je rekao da tužba Srbije protiv Hrvatske ima jako uporište u "provokativnim i rasističkim izjavama" prvog predsednika Hrvatske Franja Tuđmana, njegovim "ekstremističkim pogledima" i istoriji koja seže do vremena Drugog svetskog rata.
"Sve to u kombinaciji sa ponašanjem hrvatske vojske tokom 'Oluje' - i eto jakog slučaja genocida. Najjači argument je da su napadi na Srbe tokom 'Oluje' bili sasvim drugačijih razmera od onih koji se pripisuju Srbiji protiv Hrvata 1991. godine", rekao je Šabas za beogradsku "Politiku".
On je ocenio da tužba Hrvatske protiv Srbije "počiva na slabim temeljima", naglasivši da su tokom "Oluje" svi Srbi bili meta.
Bivša portparolka Haškog tužilaštva Florans Artman rekla je za "Danas" da će Međunarodni sud pravde bez sumnje odbaciti obe tužbe, i Srbije i Hrvatske, jer je "jasno da genocida tokom rata u Hrvatskoj nije bilo".
Hrvatski pravni tim danas nastavlja da iznosi argumente u sporu sa Srbijom po tužbi za genocid. Za popodne su zakazani iskazi hrvatskih svedoka, koje će unakrsno ispitivati predstavnici pravnog tima Srbije. Odlukom Suda, mediji neće smeti da objavljuju iskaze svedoka do 1. aprila.
Hrvatska je pozvala ukupno 12 svedoka u korist njene tužbe, a među njima je i predsednik Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji Sonja Biserko, koja će biti ispitana o istorijskom kontekstu konflikta u Hrvatskoj početkom 1990-ih godina.
Glavni zastupnik Hrvatske Vesna Crnić-Grotić juče je, izlažući argumente u korist tužbe protiv Srbije, rekla da je Jugoslavija, pod vođstvom Slobodana Miloševića, organizovala, podstakla i počinila "genocidnu kampanju" u Hrvatskoj u nameri da "delimično ili potpuno uništi" tamošnje nesrpsko stanovništvo.