Vučićev plan: Velika koalicija (bez DSS i DS), pa promena Ustava
Brisel i Vašington izrazili su stav da DSS Vojislava Koštunice ne bude u izvršnoj vlasti, jer se ovoj partiji i dalje pripisuje odgovornost za paljenje ambasada februara 2008. godine, saznaje Blic. DS, s druge strane, nije poželjan partner stranci Aleksandra Vučića, jer su previše zaratili.
Strane diplomate se osim zahteva vezanog za DSS neće mešati u postizbornu kombinatoriku i jedino što ih interesuje kada je reč o izborima u Srbiji je da stranka koja formira vladu može da obezbedi dvotrećinsku većinu u Skupštini zbog promene Ustava i nastavka dijaloga sa Prištinom, ali i sprovođenja reformi koje će Srbiju još više približiti EU.
Zoran Babić, član Predsedništva SNS, na pitanje o vladi nacionalnog konsenzusa, kaže za Blic da se 16. marta događa prvenstveno izbor dve vlade - jedna je vlada koju bi sastavljali tajkuni i druga koju će voditi Vučić i koja ulazi u reforme.
Šarović: Hapsićemo i Vučića i Dačića i sve izdajnike Srbije! |
- Vlada koju sastavljaju tajkuni Srbiju bi vratila na staro, pod okrilje i u stegu tajkunsko-političko-kriminalnog lobija. Druga vlada koju bi vodio lider SNS Vučić je ona koja želi prave reforme i dalju borbu protiv kriminala i korupcije. Ta vlada može da nam obezbedi evropsku budućnost države, a svako ko želi takvu vladu 16. će imati priliku da je podrži - navodi Babić.
U SPS se zalažu za što širu koaliciju. Dijana Vukomanović, potpredsednica SPS, kaže da je to neophodno jer se Srbija nalazi u ozbiljnim socijalnim i ekonomskim problemima.
- Zato je potrebno da u Vladi budu zastupljene sve strukture i svi interesi građana. Predsednik SPS Ivica Dačić je pokazao u proteklih šest godina da je za postizanje nacionalnog konsenzusa i bili smo u vladi sa DS i sada sa SNS. Dačić je 2008. i 2012. godine bio u poziciji da odlučuje ko će ući u vladu, čime je pokazano da se zalažemo za politički i partijski konsenzus - kaže Vukomanovićeva.
Vuković: Velika vlada nije garant stabilnosti
Đorđe Vuković, programski direktor Cesida, kaže da ne isključuje mogućnost da SNS i ako osvoji dovoljnu većinu za samostalnu vlast ipak formira vladu sa još nekim strankama. Ali dodaje da ni vlada kojom se obezbeđuje dvotrećinska većina nije garant stabilnosti.
|