Sreda 12.02.2014.
13:01
D. Dekić - Vesti

Sudije kroje nepravdu

Krš i lom: Nikola Selaković
 

Zaprepašćenost nije krio ni ministar pravde Nikola Selaković, brzopotezno obećavši naciji hitno preispitavanje ovih presuda, ali i ponovljeno suđenje za požar u novosadskoj diskoteci u kojoj je smrtno stradalo šestoro mladih. Selaković tvrdi da poštuje načela sudijske nezavisnosti, ali mora da reaguje zbog "uznemiravanja javnosti".


- Iako nemam pravo da se mešam u sudske odluke, građani imaju pravo na pravdu i istinu. Podneću zahtev za nadzor rada svih koji su učestvovali u procesima - obećao je ministar, inače asistent na Katedri za pravnu istoriju Pravnog fakulteta za koga pričaju da vuče pogrešne poteze jer "nikada nije ušao u sudnicu".

Zastareo niz postupaka

Zbog zastarevanja su ruku pravde izbegli akter afere "koferče" Sekula Pjevčević, bivši direktor Kreditno-eksportne banke, vladika Pahomije za pedofiliju i vlasnik piramidalne banke Jezdimir Vasiljević, koji je u pritvoru odležao 4,5 godine. Osim sina Slobodana Miloševića Marka, za prebijanje otporaša, slučajevi su zastareli i brojnim funkcionerima Miloševićevog režima, komesarki za izbeglice Bubi Morini, ministrima zdravlja Leposavi Milićević, pravde Dragoljubu Jankoviću, poljoprivrede Živanku Radovančevu i telekomunikacija Ratku Marčetiću.

Predsednica Društva sudija Srbije Dragana Boljević ukazuje da ovakvim obraćanjem Selaković ne doprinosi nezavisnosti pravosuđa.


- Ministar posebno ne sme da vrši nadzor kad je predmet nepravosnažan, pa verujem da to obećava javnosti u jeku predizborne kampanje i pere ruke od svojih grešaka - rekla je Dragana Boljević za "Vesti". Ona smatra da je greška ministra što je i pored kritika domaće i strane stručne javnosti, zadržao iz prethodne vlasti poslušne članove Visokog saveta pravosuđa koji vrši reizbor sudija.


Za dovođenje "najgorih sudija" koji ponižavaju građane, naprednjake je optužila Demokratska stranka, a Selaković ih podsetio da su ostavili "krš i lom" u pravosuđu. Ukazao i da je DS bila na vlasti 2010. kada je zastarelo Kertesovo delo.


O liku i delu nekih sudija progovorio je funkcioner DS Vladimir Todorić. On je ukazao na to da Apelacionim sudom koji je ukinuo presudu Musiću, predsedava Novica Peković, poznat što je presudio u korist stranke koja mu je ostavila testamentom nekretnine. Ukazao je i na "stručnjaka za zastarevanje", čelnika Vrhovnog kasacionog suda Dragomira Milojevića, koji je uticao na oslobađanje Kertesa, jer mu je VKS marta 2013. ukinuo osuđujuću presudu. Milojević je, kaže Todorić, predsedavao i sudskim većem u slučaju protiv monaha Ilariona za zavođenje maloletnika, koji je takođe zastareo. 

Greška za greškom: Dragana Boljević
 


U javne prepirke uključili su se i sami sudovi, pa je Viši sud za Kertesovo oslobađanje optužio tužioca Miljka Radisavljevića jer se pre tri godine nije žalio na presudu bivšem direktoru carine zbog čega je njegovo delo i zastarelo.
 

Politika iznad zakon

Komitet pravnika za ljudska prava kaže da je stanje u sudovima "alarmantno", a reforma izvršena "formalno, bez realne procene".
- Nova mreža sudova ni dva meseca od novih reformi još nije zaživela, a izmene nadležnosti dovele su do zastoja u suđenjima. Slučajevi poput Kertesa su dopuna slike o pravosuđu započete prethodnom reformom - kažu u Komitetu.
Transparentnost Srbija je ukazala na odsustvo "političke volje" da se slučajevi istraže i neuspelu reformu policije i pravosuđa, založivši se za izmene Krivičnog zakonika u delu zastarelosti postupka.

2024 © - Vesti online