Nedelja 09.02.2014.
13:13
Beta

''Dejtonski sporazum mora da se menja''

Razumem demonstrante: Stjepan Mesić
 

"Razumem motive onih koji su, pritisnuti stanjem u kojem su se našli, izašli na ulice. Razumem njihovo razočaranje tzv. političkom elitom i očaj zbog toga što se izlaz iz situacije ne popravlja, nigde ne nazire. Golim nasiljem, pljačkom, rušenjem i paležom ništa se, ipak, neće postići", navodi se u saopštenju iz kabineta bivšeg
predsednika Hrvatske.

Mesić je upozorio da je prerastanje protesta u nasilje upozorenje da se nešto mora iz korena menjati, a to je tzv. Dejtonsko ustrojstvo Bosne i Hercegovine.

"Sporazum koji smo svojevremeno svi pozdravili, jer je prekinuo krvavi rat, postao je voljom njegovih kreatora ključnom preprekom na putu pretvaranja BiH u funkcionalnu državu", ukazao je bivši hrvatski predsednik.

Pročitajte i:

* BiH: Izgoreli najvredniji dokumenti, šteta neprocenjiva

* Vatre gorele, Bosna razrušena

* Dodik: U RS nećete moći ovako da rušite

* "Udar": Protesti i zbog Republike Srpske

On je napomenuo da Dejtonski sporazum nikad nije nadograđen iako sadrži i klauzulu o toj potrebi.

"Umesto toga na Dejtonu i neprirodnim entitetima koje je on stvorio, insistiralo se kao na nedodirljivoj dogmi, a Visokom predstavniku međunarodne zajednice koji je, formalno, imao ovlašćenja da premosti sve veću podvojenost unutar BiH, u kojoj su se entiteti, posebno jedan, pretvarali u para-države, uskraćivala se mogućnost
da ta ovlašćenja koristi na dobrobit BiH i u dugoročnom interesu svih njenih građana", ocenio je Mesić.

On je upozorio da su građani BiH tretirani isključivo kao pripadnici konstitutivnog naroda, a entiteti za koje "ne postoji ni istorijsko, ni političko utemeljenje kao neprolazna vrednost", iako je nefunkcionalnost BiH kao države svakim danom bila sve očitija.

"Smatram da je krajnji trenutak da međunarodna zajednica, a posebno države potpisnice Dejtonskog sporazuma, među kojima je i Hrvatska, shvate potrebu neodgodivog pristupanja reviziji Dejtona i pretvaranju BiH u građansko društvo ravnopravnih građana s unutrašnjim ustrojstvom bitno različitim od današnjeg", naglasio je bivši predsednik.

On je ocenio da su "nemiri poslednjih dana bili žuti karton i da ne treba čekati da ulica ispostavi i crveni karton, jer će tada biti kasno". U BiH već nekoliko dana traju protesti građana koji traže hitno ukidanje kantona kojih ima 10, dva entiteta (Federacija i Republika Srpska) i smanjenje obimne državne administracije u Bosni i Hercegovini.

Do sada, posle četiri dana protesta, ostavke su podneli premijeri kantona Tuzla, Zenica i Sarajevo.

2024 © - Vesti online