Četvrtak 18.03.2010.
16:26
Tanjug

Vojna akademija-160 godina postojanja

Tim povodom u Jugoslovenskom dramskom pozorištu biće održana svečana akademije kojoj će, kako je najavljeno iz Ministarstva odbrane, prisustvovati predsednik Srbije Boris Tadić i ministar odbrane Dragan Šutanovac.


Vojna akademija je, kao jedan od najstarijih stubova obrazovanja Srbije uspela da konstantnim reformama i prilagođavanjem studijskih programa odoli svim izazovima vremena.

Predsednik Srbije Boris Tadić čestitao je danas pripadnicima Vojne akademije njihov dan:


"Čestitajući praznik, želim vam uspehe u radu i da nastavkom reforme vojnog školstva postignete najviše evropske standarde u obrazovanju naših oficira i da ih u skladu sa dobrom srpskom tradicijom usmerite ka pravim vrednostima našeg naroda", naveo je predsednik u čestitki.


"Vojna akademija je danas prepoznata kao moderan, efikasan i funkcionalni obrazovni sistem koji u potpunosti odgovara potrebama obrazovanja i naučne delatnosti u oblasti odbrane i bezbednosti Srbije", naveo je Tadić u čestitki, objavljenoj na internet stranici Ministarstva odbrane.


Ta vojno-obrazovna ustanova zadovoljava najviše svetske standarde u obrazovanju oficirskog kora, a akreditovanim studijskim programima stoji ravnopravno sa svim priznatim faklutetima u zemlji i inostranstvu.


Uz kvalitetni nastavnički kadar sa bogatim iskustvom i kapacitetima za obavljanje obrazovnog procesa u kabinetima i na terenu, Vojna akademija ima tendenciju da preraste u regionalni centar za školovanje vojnih kadrova.


Prvi korak u složenom procesu stvaranja oficirskog kadra načinio je 1833. godine knez Miloš Obrenović, kada je na školovanje u Rusiju poslao trideset - od svakog roda po deset, mladih odabranih Srba da se "izuče za oficire".


Četiri godine kasnije, krajem 1837.godine, odlučeno je da se u Srbiji otvori trogodišnja škola u koju su primljena 32 mladića, a osnivanjem Topolivnice, 1948. godine u Beogradu, sve se više potencirao značaj obrazovanog vojničkog kadra i neophodnost ponovnog osnivanja škole za oficire.


Ubrzo zatim, knez Aleksandar Karađorđević 6. marta 1850. godine (po starom, a 18. marta po novom kalendaru) odobrava da se formira Artiljerijska škola.


Ovaj akt predstavlja utemeljenje vojnog školstva kod nas i zato je u Vojsci Srbije usvojen 18. mart kao Dan Vojne akademije - jedine vojne visokoškolska ustanova u Srbiji, u narodu od samog početka nazivana Vojna akademija.

2024 © - Vesti online