Četvrtak 06.02.2014.
12:01
N. Jokić - Vesti

Ubijaju glasine, a ne vakcine

Vakcinišite decu, jer ih tako štitite
 

Roditelji su u panici zbog stravičnih priča koje su puštene kroz socijalne mreže na internetu pa su mnogi od njih odlučili da svoje bebe uopšte ne vakcinišu. Postoji čak udruženje roditelja protiv vakcine u Hrvatskoj koje broji na hiljade članova.

Saveti roditeljima

Dr Dragan Stojiljković roditeljima savetuje da decu vakcinišu jer ih tako štite.
- Hepatitis b je vakcina koju lično preporučujem i kao lekar i kao roditelj. Ja sam vakcinisan i moja deca su vakcinisana. U svakom slučaju ključno je da se ne odustaje od obaveznih vakcina jer je panika zahvatila roditelje zbog neproverenih informacija. Time bi decu izložili onome od čega strahuju - teškim i već zaboravljenim bolestima koje su u vreme ranijih generacija masovno odnosili dečje živote - kaže Stojiljković.

Panika je dobila neverovatne razmere iako vakcina protiv hepatitisa b ne spada u red obaveznih vakcina za decu kao što su polio, difterija i tetanus. Reč je o vakcini

koja se gotovo rutinski daje deci u celoj Evropi već dve decenije, najčešće tako što se pridodaje grupi obaveznih vakcina.


Pokušavajući da saznamo pozadinu ovih događaja došli smo do saznanja da je u Francuskoj pre 20 godina, kao i sada u Bosni, Hrvatskoj i Srbiji, vakcina protiv hepatita b bila optužena da izaziva multiple sklerozu kod vakcinisanih mališana. Roditelji su tada takođe bili u strahu i formirana su brojna udruženja. Zanimljivo je da je ta polemika postojala samo u Francuskoj i ni u jednoj drugoj zapadnoevropskoj zemlji.


U međuvremenu u protekle dve decenije - pokazalo se da nema osnove za uverenje da ova vakcina izaziva opako oboljenje. Na sajtu "Portal za vakcinacije" čiji je partner ministarstvo zdravlja Francuske našli smo samokritičnu analizu svega što se dešavalo. Ispostavilo se da je 1993. godine "informacija o vakcinaciji razaslata lekarima, javnosti i medijima na brzinu i u izvesnoj meri na dramatičan način. Vakcinacija beba, koje su normalno prioritetne, ostala je u drugom planu".


Pod pritiskom udruženja protiv vakcina 1998. godine obustavljena je vakcinacija dece od 11 do 17 godina koja se sprovodila po školama. Francuske zdravstvene vlasti su nakon toga delimično izmenile doziranje i kalendar vakcinacija.

Bebe dobijaju tri umesto četiri doze vakcine protiv hepatita b, a revakcinacija se vrši nakon deset umesto pet godina. Francuske vlasti negiraju da su ove korekcije značile indirektno priznanje da je pre toga postojao bilo kakav rizik jer je epidemiološka studija pokazala da za to nema nikakvih dokaza.

Iskustvo iz Francuske

Iz godine u godinu, a posle burnih polemika u Francuskoj devedesetih godina prošlog veka vakcinacija odojčadi je postala sve rasprostranjenija. Dok je 2004. godine protiv hepatitisa b vakcinisano 25 odsto beba, 2012. godine vakcinisano ih je 88 odsto. Panika se povukla i trenutno niko ne protestuje zato što se novorođenčad vakcinišu protiv hepatita b u paketu sa obaveznim vakcinama protiv polia i difterije.

Dr Dragan Stojiljković, pedijatar i specijalista za dečji dijabetis u bolničkom centru

Hazenrajn u Miluzu u Francuskoj začuđen je navodima o smrti preko dve hiljade vakcinisane dece u BiH.

- Kada bi ta brojka odgovarala stvarnosti, onda bi proporcionalno broju stanovnika u Francuskoj svake godine zbog vakcinacije protiv hepatita b umrlo oko 35.000 dece - kaže dr Stojiljković u razgovoru za "Vesti".


On upozorava da bi odustajanje od obaveznih vakcina protiv polia, tetanusa i difterije zbog straha od vakcine protiv hepatita b, koja nije obavezna, moglo da ima dramatične posledice.


- Odustajanje od obaveznih vakcina moglo bi da dovede do povratka ovih opasnih i smrtonosnih bolesti koje su baš zahvaljujući vakcinama potpuno iščezle. Ako odustanete da vakcinišete dete protiv poliomielitisa (dečje paralize) rizikujete da doživite teške stvari - da vam dete legne uveče zdravo i sutra se probudi nepokretno - kaže doktor Stojiljković.

SUTRA: Strah i nepoverenje u Srbiji

2024 © - Vesti online