Albanci i Britanci otimaju Trepču
Najverovatniji razlog zbog kojeg se odustalo od ranije najavljivane prodaje su ogromni dugovi koji potražuju poverioci, najviše iz Srbije, a koji, kako se procenjuje, prevazilaze vrednost kompanije.
Na tenderu devet kompanija
|
Kosovski ministar privrednog razvoja Fadilj Ismajli najavio je da je vlast u Prištini usvojila predlog amandmana na Zakon o javnim preduzećima po kojem bi kombinat Trepča postao javno preduzeće. Njegovim usvajanjem Trepča bi bila u vlasništvu Vlade Kosova, kao i ostala javna preduzeća.
- Ovo je najbrži mogući put da se Trepča izuzme iz nadležnosti Kosovske agencije za privatizaciju koja nema kapacitete da to preduzeće tretira kao kompleks - kazao je on.
Trenutno je Trepča pod moratorijumom koji je stavilo Specijalno veće Vrhovnog suda i njom kao društvenim preduzećem upravlja KAP.
- To je pokušaj da se preduprede i obesmisle svi razgovori planirani u Briselu o imovini. Vlada Srbije je preko Fonda za razvoj Srbije vlasnik 58 odsto Trepče. Osim Vlade, vlasnici su i privredni subjekti EPS, Jugobanka, Progres..., kao i radnici u određenom procentu. I naravno da ovaj najznačajniji privredni subjekat, koji ima svoj ogroman pogon ne severu, u srpskom delu, ne može da menja svoj status. Trepča je akcionarsko društvo, i te akcije imaju svoje vlasnike, a ovo je prinudna nacionalizacija, otimanje imovine od strane javne vlasti, najobičnija pljačka u kojoj se ne spominje ni obeštećenje vlasnicima - kaže za "Vesti" Igor Popović, šef grupe za pravosuđe pri Kancelariji Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju.
Promenu vlasništva nad Trepčom, kako pišu prištinski mediji, podržava ambasador
Dužni 12 miliona evra
|
Velike Britanije na Kosovu Ian Klif, koji smatra da je "dobro da imovina Trepče postane vlasništvo vlade u Prištini".
- Najviše zabrinjava izjava britanskog predstavnika, jer je Velika Britanija država sa dugom parlamentarnom tradicijom i zaštitom vlasništva. Podsetiću da je ranije Kosovska agencija za privatizaciju pozvala sve poverioce Trepče da prijave potraživanja, pa je više kompanija iz Srbije to učinilo, i prijavilo ogromna potraživanja, i moguće da ih je to uplašilo, pa su odlučili da kompaniju na ovako grub način otmu. Država će protestovati kod posrednika u ovim pregovorima - kaže Popović.
Trepča je pre tridesetak godina zapošljavala više od 20.000 radnika, a danas ima oko 1.500 radnika albanske nacionalnosti i 1.000 srpske, koji rade u različitim sektorima u južnom i severnom delu Kosovske Mitrovice. Srbija je od 2003. godine do danas platila više od 500 miliona evra za razne kamate i glavnice zajmova uzetih da bi se gradile termoelektrane Obilić A i Oblić B.