Petak 31.01.2014.
23:34
Beta

"Snoudenu i Eštonovoj nagrada za mir"

Dve različite grupe u Evropskom parlamentu predložile su Amerikanca Edvarda Snoudena i šeficu diplomatije EU Ketrin Ešton za Nobelovu nagradu za mir
 

Dvoje kopredsedavajućih grupe Zelenih u Evropskom parlamentu, Nemica Rebeka Harms i Francuz Danijel Kon-Bendit, za ovu prestižnu nagradu predložili su Snoudena, bivšseg saradnika američke Nacionalne agencije za bezbednost (NSA).

"Grupa Zelenih želi da izdvoji uzbunjivača Edvarda Snoudena za Nobelovu nagradu za mir da bi pozdravila njegov doprinos zaštiti naših univerzalnih prava, uključujući pravu na privatan život i na slobodu izražavanja", navodi se u pismu koje su oni uputili norveškom Nobelovom komitetu.

Edvarda Snoudena, koji je otkrio obim prisluškivanja američke Nacionalne agencije za bezbednost (NSA), već su u sredu za Nobelovu nagradu za mir predložila dva norveška poslanika.

"Žrtvujući svoju slobodu, Edvard Snouden je skrenuo pažnju sveta na sisteme nadzora na veoma velikom nivou i na potrebu da se kolektivno deluje kako bi se osiguralo da napredak u komunikacionoj tehnologiji postane sredstvo mira, a ne pretnja našim društvima", napisali su i u pismu evroposlanici Zelenih.

S druge strane, predsednik grupe socijalista u Evropskom parlamentu, Austrijanac Hanes Svoboda, izrazio je u pismu potpisanom 24. januara želju da Ketrin Ešton, koja pripada njegovoj političkoj grupaciji, dobije Nobelovu nagradu za mir zajedno s premijerom Srbije Ivicom Dačićem, takođe socijalistom, i kosovskim premijerom Hašimom Tačijem.

Ovim treba da se nagrade njihovi napori za normalizaciju odnosa između Srbije i Kosova, ocenio je Svoboda, i dodao da su odnosi između Srbije i Kosova "danas krhki, ali postoje".

"Napori za normalizaciju odnosa dve zemlje su bez presedana i stvorili su mogućnost za dugotrajan mir i saradnju", navodi se u pismu grupe socijalista predsedavajućem Odbora za dodelu Nobelove nagrade za mir Torbjornu Jaglandu.

Slično pismo s predlogom da Dačić i Tači dobiju ovu prestižnu nagradu pre četiri nedelje su uputili članovi kokusa američkog Kongresa koji zastupa albanske interese. Nominacije za Nobelovu nagradu za mir mogu da se šalju do 1. februara, osam i po meseci pre dodeljivanja priznanja.

2024 © - Vesti online