Sreda 29.01.2014.
07:45
M. Todorović - Vesti

Nišlija 20 godina živi među bombama

Prirpema bombe za vađenje iz zemlje
 

- Sredinom 1992. godine na Kosovu sam demontirao eksplozivnu napravu ručne izrade, koja je bila postavljena ispod mosta preko Binačke Morave, nedaleko od Gnjilana, gde sam tada živeo. Meštani su primetili napravu, znali su za moj hobi i pozvali me da je uklonim. Učinio sam to bezbedno i praktično od toga dana moj život posvećen je zaštiti i bezbednosti građana u našoj zemlji. Završio sam kurs za policajce, potom i za kriminološke tehničare i pirotehničare i više od dve decenije stalno sam negde na terenu.

Rasuti projektili

U Srbiji ratna zaostavština obuhvata čak 44 lokacije sa 64 aviobombe i još oko 90 sumnjivih lokacija. Kasetnih bombi ima na šest miliona kvadratnih metara, uglavnom na jugu zemlje. Imajući u vidu nekoliko bombardovanja zemlje tokom 20. veka, ne može se sa sigurnošću utvrditi gde je završio svaki od projektila.

- Obišao sam Srbiju uzduž i popreko, bio u svim i na svim mestima gde su pronađene bombe zaostale iz davnih ili ratova u bliskoj prošlosti, ali i ručno napravljena ubojna sredstva. Najviše posla bilo je, svakako, posle bombardovanja SR Jugoslavije 1999. godine. Ali ne samo u periodu posle bombardovanja naše zemlje jer se i danas često naiđe na zaostale bombe čak iz Drugog svetskog rata - kaže Srđan Stojanović.


Srđan je ovih dana prisustvovao uništenju dve ručne bombe na mestu zvanom Markovo kale pored Niša. Reč je o bombama zaostalim iz Drugog svetskog rata pronađenim kod sela Balajnac nedaleko od Merošine i u blizini Svrljiga.


- Najmanji je problem da se ovakva ubojna sredstva pronađu i male su opasnosti prilikom demontiranja jer se radi o fabrički izrađenim eksplozivnim napravama. Za njih znam kako su napravljene i kako funkcionišu. Samim tim znam i kako je treba ukloniti. Mnogo je veći rizik kada se pronađu ručno napravljena sredstva, kod kojih često nema pravila. U najvećem broju slučajeva odmah prepoznam o kakvoj se napravi radi, ali događa se da povremeno naiđem i na nešto sa čime se dotle nisam sreo - objašnjava Srđan Stojanović.

Srđan Stojanović sa bombom iz Drugog svetskog rata
 


Srđanovo profesionalno opredeljenje donelo mu je puno poštovanje i od kolega, koji za njega kažu da je pravi heroj, a veoma često pohvale dobija i od običnih građana. U poslednje tri godine u Nišu i okolnim opštinama koje pokriva niška Uprava za vanredne situacije pronađeno je više stotina eksplozivnih naprava koje potiču iz prethodnih ratova ili iz obračuna kriminalaca u Nišu. Skoro sve su prošle kroz ruke Srđana Stojanovića.

2024 © - Vesti online