Priština sprema strujni udar
- Reč je samo o struji isporučenoj od 2009. godine. Najviše duguju privredni subjekti, a najveći dužnik je Kombinat Trepča - istakao je Vukadinović naglasivši da ovo preduzeće prema svojim mogućnostima, ipak, izmiruje obaveze, a da je mnogo veći problem sa građanima koji godinama uopšte ne plaćaju utrošenu električnu energiju.
Priština je do sada u više navrata pokušavala da preseče dovod struje iz Srbije i pod kontrolu stavi veliku trafo-stanicu Valač u opštini Zvečan i hidroelektranu Gazivode. Zbog ovih pokušaja bilo je i ozbiljnih sukoba sa Kforom, Euleksom i KPS-om.
Direktor Elektrodistribucije u Kosovskoj Mitrovici ističe da da će se u Briselu, u sklopu pregovora o energetici, pregovarati i o snabdevanju severa strujom i da kod građana opravdano postoji strah da bi ova oblast mogla preći u ruke Prištine.
Ipak, on je izrazio nadu da će se srpski pregovarački tim izboriti da radnici EPS-a ostanu na ovim prostorima i rade kako su i do sada radili. Građani su, međutim, skeptici, gotovo svi veruju da će kompletan elektroenergetski sistem severnog Kosova preći u ruke Kosovske elektroprivrede, da je sve već dogovoreno Briselskom sporazumom, i da će red u naplati struje ubuduće zavoditi Priština.
MućkeGrađani severnog Kosova od 1999. godine nisu plaćali struju, a u jednom dužem periodu ni telefone i vodu. Mnogi ni danas ne mogu da se pomire sa činjenicom da se struje ipak mora plaćati, pa plaćanje odbijaju ili odlažu za neka bolja vremena. Dešavalo se da ljudi u Zubinom Potoku ili Leposaviću kupe pekare na struju i da džabe peku hleb koji potom po nižoj ceni od konkurenata iz Srbije prodaju građanima Raške, Novog Pazara i Kraljeva i turistima na Kopaoniku. |
Vukadinović je dodao da se procenat naplate na Severu kreće oko 20 odsto, a da svi dugovi od decembra 2012. godine do danas moraju biti izmireni.
- Krenuli smo sa isključenjima jer je zbog dugova Elektroprivredi ozbiljno ugrožen elektroenergetski sistem na severu Kosova - rekao je Vukadinović naglasivši da se sever strujom snabdeva dalekovodom Kraljevo - Raška - Novi Pazar - Valač, a od 17. oktobra prošle godine, dogovorom Beograda i Prištine, delom i iz Obilića.
- Stanovništvo mora shvatiti da je prošlo vreme kada se struja bila džabe, račune moramo svi plaćati i električnu energiju racionalno koristiti kako bi se izbegle restrikcije i sačuvao sistem - dodao je Vukadinović.