Četvrtak 23.01.2014.
06:04
Beta

Dinkić "udario" po Vladi Srbije!

Srpskoj ekonomiji ne pomažu pregovori sa EU: Mlađan Dinkić

"Pregovori sa EU daće direktan efekat u oblastima vladavine prava, slobode medija i ljudskih prava. Zato je potrebno da pomognemo sami sebi. Potrebno je štedeti na birokratiji, ali bez državne intervencije nema rasta u krizi, podsticaje daju i evropske zemlje", rekao je Dinkić na Forumu za međunarodne odnose Evropskog pokreta u
Srbiji.

Dinkić, koji je do avgusta 2013. godine bio ministar finansija, istakao je da su umesto neselektivnih reformi potrebne selektivne državne intervencije i da je brz privredni rast moguć uz "agresivne podsticaje".

Predsednik URS-a je naveo da je Zakon o radu "nepotrebno napadnut frontalno", čime su bespotrebno uzburkane strasti sindikata. "Umesto da su ispravljene greške poput isplate otpremnina (za ceo radni staž), zadrlo se u radnička prava i godišnje odmore", rekao je Dinkić.

Dinkić je dodao da je birokratija najveći problem Srbije i da je privredni ambijent moguće poboljšati novim Zakonom o planiranju i izgradnji, ali da taj zakon ne bi trebalo da pišu udruženja arhitekata i interesne grupe.

"Njima je cilj da se do dozvola stiže u što više koraka da bi oni imali šta da rade. Srbija ima strožije protivpožarne propise od zemalja EU. Reč je o prostim interesima", rekao je Dinkić. On je kao jedan od najvećih problema naveo visoke kamate na javni dug koje "pojedu sve što se uštedi na platama i povećanju poreza".

"Umesto smanjenja plata i penzija, potrebno je otplatiti kredite, jer bez prevremene otplate dve i po milijarde evra najskupljih dugova nijedan ministar finansija nema šta da radi, ne pomaže ni 10 Stros Kanova. Kamate su danas kao četiri budžeta za poljoprivredu ili 20 budžeta za kulturu", rekao je Dinkić.

Dodao je da je, međutim, prevremena otplata kredita "politički ekstra nepopularna", nepopularnija i od smanjenja plata i povećanja poreza, jer se političari plaše da ih narod ne optuži da zbog otplate kredita ne prodaju porodično srebro, a i zato što građani ne vide korist od toga, jer se novac seli sa računa na račun i nema
uspeha koji bi mogao da bude prikazan u medijima.

2024 © - Vesti online