Dodik: BiH je neodrživa država
"Ona bi, možda, i mogla da preživi lokalne strukture, animozitete koji postoje između Bošnjaka, Srba, Hrvata, ali ne može da preživi strane intervencije i mešetarenja, što je ključni neuspeh BiH", rekao je Dodik za Radio RS, komentarišući izveštaj o napretku BiH za 2013. godine, koji je podnela nemačka poslanica u Evropskom parlamentu Doris Pak.
On je ocenio da evropski parlamentarci "iz daljine ne vide stvarnu sliku u BiH", i dodao da je "čist promašaj tražiti izmene Izbornog zakona da bi se sprovela odluka 'Sejdić-Finci'".
Prema njegovim rečima, BiH od rata upravljaju stranci, dok u ovoj zemlji nikada nije postignut bazični konsenzus tri naroda.
"Sada nije ni čudo što se pokušava nekim deklaracijama i rezolucijama uvaženih parlamentarnih struktura, kakav je Evropski parlament, kreirati održivost BiH, a za nju kriviti lokalne strukture i pri tome ne videti da je kompletna krivica na strancima. Oni su je nametnuli kao jednu neodrživu državu koja ne može ni u čemu da funkcioniše", poručio je predsednik RS.
Dodik je naveo da RS želi da vrati neka od ovlaštenja koja su sa entitetskog nivoa preneta na državni nivo, upozorivši da će, ako to ne bude moguće, RS preduzimati korake na daljem jačanju svoje autonomije.
Komentarišući izjavu Doris Pak da Beograd treba da kaže Banjaluki da se postojanje RS ne dovodi u pitanje, ali da taj entitet postoji samo kao deo države BiH, Dodik je rekao da će RS nastaviti da vodi "svoju autentičnu politiku" i da sarađuje s Beogradom što niko ne treba da uzima za zlo.
Govoreći o očekivanju Evropske unije da se u BiH povede hitna borba protiv korupcije i organizovanog kriminala, predsednik RS je kazao da ne spori činjenicu da je potrebna efikasnija borba protiv kriminala i korupcije, ali da RS "već beleži značajne rezultate u vezi s tim pitanjem, što je za pohvalu".
Komentarišući održavanje prve međuvladine konferencije Srbije i Evropske unije danas u Briselu, čime su počeli pretpristupni pregovori, Dodik je istakao da je to "istorijski datum i da je jaka Srbija potrebna i RS".
"Nama je važno da Srbija bude ekonomski i politički jaka, uključena u proces evropskih integracija i da ima dobru saradnju s Rusijom. Takva jaka Srbija, kao regionalni lider, najviše može pomoći Republici Srpskoj", naglasio je on.