Nedelja 19.01.2014.
09:47 >> 13:24h
Beta

Srbija u utorak kreće u pregovore sa EU

Foto: Ilustracija

Pregovori o članstvu, nakon političke odluke o otvaranju, formalno počinju međuvladinom konferencijom na kojoj predstavnici vlada članica EU i zemlje kandidata razmenjuju pregovaračke okvire. Šefovi država ili vlada Evropske unije su 20. decembra prošle godine na sastanku u Briselu potvrdili odluku Saveta ministara donetu 18. decembra o početku pregovora o članstvu sa Srbijom u januaru 2014. godine.

Grčka, kao predsedavajuća EU, zatim je odredila 21. januar za održavanje te konferencije koja traje obično oko pola sata, a na kojoj će Srbija, između ostalog, dati opšti odgovor da želi da postane članica EU.

Kako se očekuje, Evangelos Venizelos, šef diplomatije Grčke, redsedavajuće EU, na međuvladinoj konferenciji EU-Srbija srpskom premijeru Ivici Dačiću, potpredsedniku vlade Aleksandru Vučiću i šefu diplomatije Ivanu Mrkiću će obrazložiti "Generalni stav EU" za pregovore, u kojem se naglašava da se ta usaglašnost s merilima odnosi takođe na "ključni prioritet preduzetih koraka za vidljivo i trajno poboljšanje odnosa s Kosovom".

Prema "Generalnom stavu EU", u koji je imala uvid agencija Beta, Beograd i Priština moraju "ulagati napore da se postepeno dođe do sveobuhvatne normalizacije odnosa Srbije i Kosova u vidu pravno obavezujućeg sporazuma pre nego što Srbija postane članica EU".

Pre formalnog otvaranja pregovora u slučaju Srbije su već počele pripreme za pregovore: nakon načelne odluke lidera EU u junu 2013. da se otvore pregovori sa Srbijom najkasnije u januaru 2014, počeli su skrininzi poglavlja, odnosno pregled usklađenosti zakonodavstva Srbije i EU.

Srbija je po tome specifična, pošto je u slučaju drugih zemalja u proširenju skrining počinjao posle otvaranja pregovora, odnosno održavanja međuvladine konferencije.

EU, kao, ne traži priznanje Kosova

 

Evropski komesar Štefan File je novinarima tada rekao da "pravno obavezujući sporazum" kad Srbija završi pregovore o članstvu, samo treba da obezbedi postojanost procesa normalizacije odnosa Beograda i Prištine, a da se nigde ne traži od Srbije da prizna nezavisnost Kosova, jer i pet članica EU ne priznaju jednostrano proglašenu samostalnost u Prištini.

Lideri EU u decembru prošle godine potvrdili su i pregovarački okvir koji se sastoji od pravila i mehanizma za pregovore o članstvu sa Srbijom.

Pravna tekovina je podeljena u 35 pregovaračkih poglavlja, od kojih se o 33 pregovara dok su dva poglavlja - institucije i ostala pitanja, tehnička. Međutim, u slučaju Srbije poglavlje 35 namenjeno ostalim pitanjima odnosiće se na odnose sa Kosovom.

Skrining za to poglavlje će se održati u sredu, 22. januara, a nakon toga bi trebalo da bude jasnije šta će konkretno njime biti obuhvaceno. Prema najavama srpskih zvaničnika, normalizacija odnosa sa Prištinom neće biti u tehničkom smislu merilo za otvaranje poglavlja, osim poglavlja 35, ali će to pitanje uticati na tok pregovora u celini.

Međuvladine konferencije, na kojima učestvuju i predstavnici Evropske komisije, održavaju se dva puta godišnje, po jedna za vreme svakog predsedavanja, a na nižem nivou po dogovoru.

2024 © - Vesti online