Četvrtak 16.01.2014.
15:50
bbc.co.uk, telegraf.rs

Kinezi masovno proizvode klonove

Kloniranje svinje
 

Kineska kompanija BGI u Šendženu godišnje klonira 500 svinja. Dnevno mogu da se urade dve implantacije, a stopa uspešnosti je 70 do 80 odsto. U jednom oboru se nalazi 90 svinja. Sve svinje su klonovi i sve nose klonirane embrione, a među njima postoje i klonovi klonova. Razlog ove masovne proizvodnje nije zarada od prodaje mesa za ishranu, jer se ovi klonovi ne koriste u te svrhe, već su namenjeni medicinskom istraživanju.

Kako su ove životinje genetski slične ljudima, veoma su pogodne za testiranje lekova. Jedna serija je genetski modifikovana sa uklonjenim genom rasta, dok je druga podložna Alchajmerovoj bolesti. Da je BGI najveći centar za kloniranje i sekvenciranje gena govori i podatak da poseduje 156 mašina, dok najveći evropski centar, koji se nalazi u Velikoj Britaniji, ima 30 mašina.

Bez obzira na tehnologiju, Kinezi ne odustaju ni od tradicionalne “manufakture”, pa se u svakom trenutku u laboratorijama nalazi niz tehničara koji ručno kloniraju i odlična su zamena za skupocene mašine.

Iako sve deluje luksuzno, uslovi za rad u ovoj fabrici nisu sasvim idealni. Soba u kojoj se implantiraju embrioni je pomalo zagušljiva, klima uređaji ne postoje, a muve lete oko svinja. Operacija se izvodi potpuno rutinski, navodi BBC.

2024 © - Vesti online