Četvrtak 16.01.2014.
12:39
J. Arsenović - Vesti

Od dijaspore sve manje para

Utanjili novčanici iseljenika
 

Ovako odnos dijaspore i matice u budućnosti analizira prvi čovek nemačkog Mekdonaldsa Branislav Knežević. U suštini poručuje vlastima u Srbiji - nemojte u budućnosti baš mnogo da se uzdate u novac srpskih iseljenika.


Jedan od najuspešnijih Srba u korporativnom upravljanju koji, kako je otkrio za "Vesti", uskoro treba da pređe na novu funkciju u Austriju, smatra da je za Srbiju od ključne važnosti da se okrene razvoju stanovništva, da se porodice u proseku ne svode na jedno i po dete.

U Uniji za jeftinije pare

Nezgodno je kritikovati aktuelnu srpsku vladu koja je tek godinu i po dana na vlasti, ali može da se kaže da u poslednjih 12 godina Srbija zaista plaća previsoku cenu, i na ekonomskom i na političkom terenu. Ulazak u EU je stvar pregovora. To nisu samo politički već i ekonomski pregovori. Mi možemo pod mnogo boljim uslovima, sa mnogo boljim kamatama, sa boljim kreditima da uđemo u EU. Možemo postati deo Unije, što bi se reklo, za jeftinije pare, kaže Knežević.

- Mi pričamo o padu bruto društvenog proizvoda, a ne pričamo o tome da je opalo stanovništvo, a bez stanovništva nema razvoja društva. Druga stvar koju treba da shvatimo je da Srbija nije industrijska zemlja. Njena budućnost su ulaganja u malu privredu, u manufakturu i poljoprivredu, kao što je to učinila Italija. Država novac treba da umesto u potrošnju uloži u investiranje, da ne kupuje stare tehnologije već da ulaže u razvoj novih tehnologija i obnovljivih izvora enrgije - kaže Knežević.


Za razliku od domaćih biznismena koji neretko umeju da kritikuju srpske radnike prebacujući im nerad i zabušavanje, Knežević je uveren da naši ljudi nisu vredni samo u inostranstvu.


- Ključna je organizacija posla. Srbi su vredan narod. Znamo dobro da radimo i dobro smo školovani. I u Srbiji Srbi su vredni radnici, ali nemaju dobru organizaciju - kaže predsednik Zapadne divizije evropskog Mekdonaldsa, koji samo u Nemačkoj upošljava 65.000 radnika i ostvaruje godišnji promet od oko pet milijardi evra.


Na pitanje "Vesti" koju bi sposobnost iz Nemačke preneo u Srbiju, odgovara: "Preciznost, poštenje i radinost".

Dačićeva "bukvica" zaparala uši

Knežević koji je u Beogradu nedavno učestvovao na poslovnoj konferenciji "Srbija i dijaspora" priznaje da mu nije bilo prijatno kada je premijer Dačić očitao bukvicu dijaspori da ne savetuje vlast da ne hrli u EU, dok ona živi i radi u zemljama bogate Unije.
- Moram da priznam da mi je to zaparalo uši. Jedino što se nadam da je pomislio - nemojte da nam dajete velike savete. Svi smo svesni da je u Uniji organizacija bolja i da je dobro za Srbiju da bude deo Unije da bi se promenili zakoni i napravili uslovi za ekonomsku stabilnost.

2024 © - Vesti online