Bravo: U Sloveniji višak hrane daju siromašnima
Prehrambeni proizvodi, koji bi zbog strogih sanitarnih propisa krajem dana završili kao biološki otpad, a koji su do isteka roka sasvim upotrebljivi, našli su na taj način put do korisnika.
Inicijativa je proširena na sedam slovenačkih gradova, a prvi njen korisnik je centar Socio u Celju, koji ujedinjuje skloništa za beskućnike, dom za majke i sigurnu kuću.
Ovlašćeni u Linos klubu za projekat "Viškovi hrane" Zdenko Podlesnik izjavio je da
Reč je o dnevno svežoj i pripremljenoj hrani, kojoj rok upotrebe ističe u ponoć tog dana, a pre svega o hlebu i pekarskim proizvodima, pečenom mesu, salatama, voću i povrću, sendvičima, mleku i mlečnim proizvodima i kolačima. |
se posredovanje hrane uspešno vrši i u Mariboru i Trbovlju, da bi trebalo uskoro da počne i u Slovenj Gradcu i Kopru, a da se razgovara o pokretanju slične akcije u Novom Mestu, Kranju i Ljubljani.
Ugovori o donaciji viška hrane su sklopljeni sa Merkatorom i Tušem, kojima bi trebalo da se pridruži i Špar.
Dobrovoljci u akciji preuzimaju hranu u 21 čas i iz trgovina je odnose u skloništa za beskućnike, koja vode brigu o njenoj distribuciji korisnicima.
Upravnik skloništa za beskućnike u Celju Zdenka Zrinski je za list Delo izjavila da je za njih takva pomoć od izuzetnog značaja jer siromašni sada "umesto jednog imaju tri obroka dnevno, njihove prehrambene navike su poboljšane, a i navike za alkoholom su smanjene".
Hrana se deli i siromašnim porodicama sa četvoro ili više dece primaocima socijalne pomoći, korisnicima doma za majke, sigurne kuće i kriznog centra za mlade, kao i onima koji sami zamole za hranu.