Ponedeljak 13.01.2014.
13:54
Beta

Borba protiv korupcije u Srbiji? Da, al' zamalo

Balkanska istraživačka regionalna mreža (BIRN) ocenjuje da je borba protiv korupcije u Srbiji u 2013. bila više retorička, nego praktična i vidljiva
 

U analizi o ispunjavanju predizbornih obećanja, BIRN navodi da pravosuđe, posebno sudovi, ostaju slaba karika u procesuiranju slučajeva korupcije na svim nivoima, što, kako ističe, predstavlja veliki problem u suzbijanju te pojave.

Navodi se da su u prošloj godini uvojeni Nacionalna strategija za borbu protiv korupcije i Akcioni plan za njeno sprovođenje, što je bilo jedno od glavnih obećanja u ovoj oblasti i najveće sistemsko dostignuće Vlade Srbije u prošloj godini, ali čija primena tek treba da pokaže efekte. Počela je i primena novog Zakona o javnim nabavkama, ali, prema oceni BIRN-a, ipak je više obećanja koje Vlada Srbije nije ispunila.

Politički plasirana priča o reviziji spornih privatizacija nije dala svoje efekte u skladu sa obećanjima i najavama. Kako se precizira, još nije usvojen zakon o zaštiti uzbunjivača, kao ni zakon o poreklu imovine.

Ističe se da monitoring BIRN-a i dalje pokazuje relativno ograničene efekte rada Vlade u ispunjavanju predizbornih obećanja datih građanima, koje su sami izdvojili kao glavne za lični i društveni boljitak - ekonomija, borba protiv korupcije, zdravstvo i prosveta.

Kako se navodi, prosveta je oblast u kojoj Vlada Srbije u prošloj godini nije ispunila nijedno predizborno obećanje dato građanima Srbije pred izbore 2012. godine, dok je jedino ispunjeno obećanje u zdravstvu bilo usvajanje Zakona o pravima pacijenata.

Prema oceni BIRN-a, u oblasti ekonomije, efekti rada Vlade su i dalje vrlo ograničeni, a procenat ispunjenosti datih predizbornih obećanja mali. Stagnacija u pogledu razvoja ekonomije primećuje se na polju privlačenja stranih investicija, koje su daleko manje od očekivanih i obećavanih pred izbore, a nije postignuta obećana fiskalna konsolidacija, jer je budžetski deficit za 2014. rekordno visok i iznosi 7,1 odsto, navodi se u analizi. Kako se ističe, zakon o javnim preduzećima, koji bi trebalo da obezbedi departizaciju i racionalno ekonomsko upravljanje tim gigantskim sektorom, još se ne primenjuje u punoj meri, jer nisu objavljeni konkursi za direktore niti je obezbeđena transparentnost njihovog rada. Proces ukidanja parafiskalnih nameta privredi gotovo je potpuno obustavljen, a nije usvojen ni novi zakon o radu, niti se pristupilo obećanim strukturnim reformama državnih fondova, pre svega penzijskog fonda, navodi BIRN.

Ono što se u oblasti ekonomije može oceniti kao delimično ispunjeno u prethodnoj godini jeste nastojanje Vlade da ograniči trošenje javnog novca, odnosno smanji rasipanje javnih resursa, koji mogu i treba da budu usmereni u pravcu ekonomskog rasta.

2024 © - Vesti online