Četvrtak 09.01.2014.
12:01
J. Arsenović - Vesti

Radnici ponovo postaju robovi

Najavili proteste širom Srbije: Članovi Ujedinjenih granskih sindikata Nezavisnost
 

Neka od spornih predloženih zakonskih rešenja su i ta da se minuli rad za penziju i otpremnine u slučaju proglašenja radnika za tehnološki višak obračunavaju samo na osnovu radnog staža provedenog kod poslednjeg poslodavca. Sindikati upozoravaju da će ovakav pristup otpremnine za penzije smanjiti sa tri na dve prosečne zarade. Kada bi se primenila sva predviđena rešenja radnici će u proseku ostati "kraći" mesečno za 50 evra i to na već ionako najmanje plate u regionu koje imaju zaposleni u Srbiji.
 

Armija nezaposlenih

- Ako neko misli da je nezamenljiv jer je stručan i dobar radnik, zavarava se. Na njegovo radno mesto čeka 10 nezaposlenih, a to što, možda, nisu kvalifikovani i nemaju iskustva i nije prepreka. Ne pravimo infrastrukturu za visokotehnološku proizvodnju, a u privredi kakvu imamo svako je zamenljiv i postoje na hiljade onih koji za najviše tri meseca mogu da se obuče da preuzmu posao onih koji se zavaravaju da je njihov kvalitet nezamenljiv. A poslodavci, čiji položaj postaje sve komforniji i računaju na armiju nezaposlenih - dodaje Despotović.

Da će se zaposleni po svojim reduciranim pravima vratiti u period "divljeg" kapitalizma, kada su sindikalne organizacije tek započinjale borbu za radnička prava, smatraju i analitičari. Oni upozoravaju da se od zaposlenih stvara svojevrsni moderni vid robova dok sindikati ne uživaju podršku radnika i deluju razjedinjeno.


- Na delu je radikalna dehumanizacija sfere rada. Nastavlja se treniranje neoliberalnog kapitalizma, koji se u zemljama centra napušta kao potpuno dehumanizovan i sem što je produbio jaz između bogatih i siromašnih i opljačkao srednje slojeve nije dao nikakve rezultate. Predložene izmene zakona su još jedan ustupak bogatima na račun radnika koji su inače gurnuti u proces osiromašenja. Nema nikakve garancije da će zapošljavanje zaista biti lakše i veće, kao što se obećava - upozorava sociolog Ljubiša Despotović.


I dok ministar privrede veruje da će predložena zakonska rešenja motivisati poslodavce da ostvaraju nova radna mesta, samim tim što će moći sa manje troškova da nesavesnom radniku daju otkaz, analitičari primećuju da to što će poslodavcu ostati više novca na osnovu toga što plaća manje otpremnine ne znači da ta sredstva neće biti utrošen na luksuzne prohteve vlasnika kapitala.

Radulović "ratuje" sam

Saša Radulović

Ministar privrede Saša Radulović, kome se pre svega pripisuju ovako rigorozna rešenja, tvrdi da predloženi Zakon o radu neće dovesti do nove armije nezaposlenih. Naprotiv, ministar veruje da će dovesti do većeg zapošljavanja, a odbacio je i optužbe da će biti ukinute naknade za godišnji odmor.


- Plata za vreme godišnjeg odmora ostaje ista kao što je bila, a bolovanje će i dalje iznositi 65 odsto plate kao i do sada. Osim za javni sektor - tvrdi Radulović.

2025 © - Vesti online