Petak 10.01.2014.
03:36
Vesti

Rasel Krou u borbi za pasoš

Rasel Krou, jedan od najpoznatijih australijskih filmskih glumaca svih vremena - nije australijski državljanin
 

Još kada je osvojio Zlatnu statuetu za "Gladijatora" 2001. godine, australijski komentatori požurili su da kažu da je - njihov, ali nije. Glumac je Kivi, u stvari, sa Novog Zelanda i bio je izvan zemlje 26. februara 2001. godine, da primi nagradu, kada je Vlada Australije promenila zakon o državljanstvu u delu koji se ticao novozelandskih državljana. Takođe, bio je izvan zemlje duže od 12 meseci u toku dve godine koje su prethodile njegovom podnošenju zahteva za državljanstvo, zbog rada na filmu "Gladijator".


Ali, zbog te dve "pukotine" u boravku, on nije ispunio kriterijume za dobijanje stalnog državljanstva.
- Očito sam između pukotina - kaže Krou, upitan o svom statusu u Australiji.

Trud zbog sinova

On kaže da on sebe identifikuje kao Australijanca, ali da su njegova dva sina Čarls i Tenison najvažniji razlog za državljanstvo.
- Ako nešto pođe naopako u inostranstvu, mi moramo da idemo u dve ambasade.

Krou je nameravao da postane državljanin i 2006. godine, tokom koncerta za Dan Australije pred Parlamentom u Kanberi, koji je trebalo da prenosi televizija. Ceremonija je, međutim, otkazana u poslednji čas, "jer vlada nije bila u stanju da na vreme okonča taj postupak".


- On je bio isplaniran, ali očito postoji određeni protokol koji treba ispuniti, kazao je tada predstavnik TV-mreže Ten.


Sedam godina kasnije, Krou i dalje ne ispunjava protokol.


- To je vrlo komplikovana situacija - kaže on. - Ovo je zemlja u kojoj sam odlučio da živim, zemlja gde sam proveo sve svoje stvaralačke godine, pa je sve pomalo frustrirajuće. Ali, ja nisam jedina osoba na tom brodu - postoji mnogo Novozelanđana koji žive ovde, imaju decu, koji su ovde kupili svoje prve kuće, koji su produktivni članovi društva i plaćaju porez. Ja znam zašto su propisi takvi i ja to razumem i poštujem, ali bi trebalo da postoji neka forma arbitraže gde bi se odlučivalo o tvom slučaju. Ovi propisi nisu toliko veliki da se nose sa složenošću ljudskih života.


Ranije uoči izbora, Rasel Krou javno je podržavao Džuliju Gilard. Ali, za nju nije mogao i da glasa, jer nije po zakonu Australijanac.

Detinjstvo

Rasel Krou je došao u Australiju 1968. godine. Ovde je proveo 37 od 49 godina svog života.
- Kao dete sam stajao na izbornom mestu u Votsons Beju i delio pamflete kako glasati za Gofa Vitlema. Imam medalju za stogodišnjicu Federacije. Stavili su mi poštansku markicu. Do nedavno sam imao ženu Australijanku. Imam dvoje dece Australijanaca. Ali sam još uvek u procepu.

2024 © - Vesti online