Utorak 16.03.2010.
08:16
RTS

Oprez kada podižete gotovinski kredit

Pod kojim uslovima može da se dobije 400.000 dinara keš kredita i na koliko godina, koliko se često i na osnovu čega može menjati kamata, da li su službenici ljubazni, da li je moguće dobiti ugovor pre potpisivanja - ta pitanja tajni kupci postavili su službenicima novosadskih i beogradskih filijala 10 najvećih banaka.

Dešava se da banke ne budu jasne u vezi sa informacijama o kreditima, dok potrošači nisu dovoljno informisani o svojim pravima
 


"U bankama su uglavnom bili ljubazni, zainteresovani, ali informacije nisu bile potpune ni jasne. Tako da, kad je seo i složio sve, kupac nije mogao da se odluči", rekla je Borislava Dejanović iz Asocijacije potrošača Srbije.


Narodna banka je krajem prošle godine posebnom odlukom obavezala banke da jasnije prikazuju uslove pod kojima pružaju usluge, jer je centar za zaštitu korisnika finansijskih usluga za godinu dana dobio više od 1.500 prigovora. Oko 80 odsto njih, odnosilo se na rad banaka.

Pored novih zakona kojima će biti regulisano tržište, na bolji položaj potrošača u Srbiji trebalo bi da utiče i primena prelaznog trgovinskog sporazuma.
 

Na osnovu toga u udruženjima potrošača očekuju da se građanima ubuduće daju preciznije informacije o uslovima i rizicima zaduživanja.


Najviše prigovora odnosi se na povećanje kamatnih stopa, prevremenu otplatu kredita, refinansiranje, valutnu klauzulu, revalorizaciju duga rastom cena na malo, a zatim slede prigovori na depozite i platne kartice, rekla je Radica Dimitrijević iz NBS.
 

Potrošačima smeta što banke prodaju sporne kredite firmama koje se bave uterivanjem dugova, a da o tome ni ne obaveste dužnika. Takođe, banke nude besplatno otvaranje računa ili izdavanje kartica, a onda naplaćuju njihovo gašenje.
Krediti su skupi, a sav rizik poslovanja prebacuje se na krajnjeg korisnika - to su kako kažu potrošači, nepoštene odredbe.


"U Srbiji se ne poštuje osnovni princip Evropske unije. Te nepoštene odredbe unapred su definisane i one su automatski ništavne na sudu. Uggovor opstaje samo ako može bez njih, što je veliki problem", rekla je predsednica Upravnog odbora Asocijacije potrošača Srbije Edina Popov.


"Moramo da uskladimo zakone sa evropskim, da pristupimo edukaciji potrošača, ali i pružalaca usluga", rekla je pomoćnik ministra trgovine Ljiljana Stanković.

2024 © - Vesti online