Subota 04.01.2014.
12:20
Beta

Ljajić: Nema specifičnih uslova za Srbiju

Rasim Ljajić, ministar spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija
 

"Na žalost, Srbija 2013. nije pristupila STO. Nije bilo nikakvih specifičnih uslova za Srbiju, kao što su bila politička uslovljavanja vezano za evropske integracije. Ovde su pravila i procedure identične za svaku zemlju koja pristupa STO", kazao je on u
interviju agenciji Beta.

Ljajić je naglasio da postoje dva koloseka i dva preduslova da bi bilo koja zemlja pristupila STO.

"Kad govorimo o ta dva koloseka, jedan je multilateralni i radi se o uslovima koji važe za svaku zemlju i tu nema pregovora. Morate da imate zakonodavstvo koje je u potpunosti prilagođeno standardima STO i tu je isključivo zabranjeno da donosite bilo kakve diskriminatorske odredbe u zakonima koje se tiču prometa bilo kojih proizvoda", kazao on.

Ljajić je precizirao i da su uslovi u multilateralnom planu za Srbiju, izmena po jednog člana u zakonima o genetski modifikovanim (GM) proizvodima, o autorskim pravima, kao i o akcizama, jer Srbija ima različite akcize za domaća i strana alkoholna pića.

"Izmenama zakona o GMO ne želimo da omogućimo nesmetan promet GM proizvoda, već naprotiv želimo da ceo sistem stavimo pod kontrolu. Sada imamo uvezene hrane i proizvoda koji sadrže GM organizme, a to niko ne kontroliše", naglasio je ministar trgovine Srbije.

On je istakao da će, ukoliko i bude bilo izmena zakona o GMO, one ići u pravcu, pooštravanja, a ne pojednostavljenje prometa GM organizama i proizvoda.

Kada je reč o bilateralnim uslovima za pristupanje STO, prema rečima Ljajića, Srbija je te pregovore sa zemljama manje ili više završila, ostala je samo Ukrajna, ali ta zemlja "tradicionalno" pravi probleme svim zemljama koji su pristupali STO.

"Ukrajna želi da zaštiti svoje proizvode, a od nas želi da se potpuno otvorimo za proizvode iz te zemlje, što je za nas neprihvatljivo. Traže potpuno identičan sporazum koji je Srbija potpisala sa Rusijom, a za nas to ne može da bude rešenje", naglasio
je on.

Prema rečima Ljajića, interes Srbije je da pristupi STO, ali treba da se nađe najbolji način da se to uradi i, kako je naglasio, "bolje je mesec ili dva zakašnjenja nego da kasnije raspravljamo šta smo trebali ili nismo trebali da uradimo".

On je potsetio i da su 160 zemalje članice STO, da je još oko 20 u postupku pridruživanja, a da ima 13 zemalja koje su potpuno van STO i verovano ni ne nameravaju da joj pristupe.

2024 © - Vesti online